Elon Musk nedostal povolení k testům na lidech. Neuralink je ale brzy plánuje

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nedá společnosti Neuralink povolení k provádění klinických testů na lidech. Elon Musk již dávno oznámil, že se takové testy brzy plánují, ale než k tomu dojde, je třeba vyřešit ještě spoustu problémů, jak píše server TechCrunch.

Podle dřívějších prohlášení Elona Muska měly zkoušky Neuralinku na lidech začít ještě letos na jaře, ale nyní je známo, že se tak nestane. Úřad pro léčiva a potraviny neudělil společnosti potřebná povolení kvůli řadě vážných obav o bezpečnost testovaných subjektů. Ukázalo se, že navzdory Muskovu několikaletému oznámení, že jsou krůček od implantace článku lidem, společnost požádala o povolení k testování teprve loni.

Neuralink je revoluční myšlenka, jejímž cílem je vytvořit a zpopularizovat mozkový implantát, který bude dostupný pro každého a umožní lidem připojit se k počítači přímo z lidského mozku. Rozhraní mozek-počítač zní trochu jako produkt z oblasti science-fiction, ale podle společnosti se ukáže jako velmi užitečné pro ochrnuté lidi, kteří jej budou moci používat k ovládání mobilních zařízení a počítačů, čímž se zvýší jejich nezávislost. Pomůže také lidem s poruchami mozku, nevidomým nebo lidem s poraněním páteře. Společnost Neuralink představila svůj nejnovější vývoj na nedávné akci Neuralink Show and Tell.

Neuralink je nebezpečný?

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vyjádřil mnoho obav ohledně testování implantátů na lidech. Každou z těchto obav bude muset společnost vyřešit, než bude možné vydat příslušné povolení k implantaci prvního neuralinku do lidského mozku. Zdůrazněna byla zejména otázka bezpečnosti lithiové baterie, která implantát napájí. Úřad FDA si vyžádal podrobné údaje z testů, které by prokázaly, jak nespolehlivý je tento zdroj energie, protože proud by v případě jeho selhání mohl velmi vážně poškodit mozkovou tkáň.

Další relevantní připomínky se týkaly náhodné migrace vodičů ze zařízení do jiných oblastí mozku, čímž by se zvýšilo riziko zánětu, prasknutí cév nebo poškození mozkových funkcí. Úřad FDA rovněž požaduje údaje o možnosti přehřátí přístroje a o tom, zda jej lze bezpečně vyjmout, aniž by došlo k poškození mozku pacienta.

Musk ovlivňuje veřejné mínění

Elon Musk je známý tím, že zvyšuje očekávání od svých projektů a svými příspěvky na sociálních sítích a prohlášeními pro média silně ovlivňuje veřejné mínění. Bohužel, přestože mnohé úspěchy jeho společností (například SpaceX) jsou skutečně velkolepé, v mnoha případech se ukáže, že nadšení je přehnané, nebo je projekt zatížen nečekanými problémy a pochybnostmi. V případě společnosti Neuralink šlo o situaci spojenou se špatným zacházením s laboratorními opicemi, na nichž byly implantáty testovány.

Zdroj: redakce, techcrunch.com