Dnešní globální oteplování je maličkost. Tato událost byla dříve mnohem dramatičtější

Před více než 250 miliony let byla Země velmi nehostinným místem. Naše planeta tehdy zažívala období rychlého globálního oteplování, které bylo bouřlivější než to, které zažíváme dnes. Vědcům se konečně podařilo zjistit, co ji způsobilo, píše web Nature.

Tým vědců z univerzity Nová Anglie se rozhodl tento jev prozkoumat. Je pravda, že sopečná erupce na území dnešní Sibiře vyvrhla do atmosféry obrovské množství skleníkových plynů, ale existují důkazy, že během stovek tisíc let předcházejících této události se teplota mořské hladiny zvýšila o 6-8 °C. Změna klimatu přispěla k vyhynutí 85-95 % všech druhů na Zemi.

Teprve nyní se vědcům podařilo spojit několik skutečností a určit možné viníky – staré australské sopky, které vybuchly dříve než sopka na Sibiři. Sled erupcí vedl k uvolňování sopečného popela do atmosféry, což snížilo dostupnost slunečního světla a podnítilo oteplování klimatu. Důkazy o této události jsou dnes ukryty hluboko v sedimentárních vrstvách Austrálie.

Východní Austrálií otřásaly opakované supererupce, k nimž docházelo před 256 až 252 miliony let. Jejich mechanismus se poněkud lišil od mechanismu jednorázové sopečné erupce, protože do atmosféry se průběžně dostávalo obrovské množství plynů a popela. To je jako přilévat olej do ohně. V dokumentu se píše:

Ale kde přesně se australské sopky nacházely? Vědci poukazují na Nový Jižní Wales, protože právě tam se zachovaly erodované zbytky sopek. Za 4 miliony let se ze sopek vyvrhlo nejméně 150 000 km3 materiálu. Tím se podobají supervulkánům Yellowstone ve Spojených státech a Taupo na Novém Zélandu. Erupce Vesuvu v roce 79 n. l., která zničila italské město Pompeje, vyprodukovala pouze 3-4 km3 horniny a popela. Rozdíl je tedy kolosální.

Většinu východní Austrálie pokrývaly lesy, ale po supererupcích byly za pouhých 500 000 let zcela zničeny. Bez lesů se nemohla hromadit žádná rostlinná hmota, takže se ekosystém zhroutil a většina živočichů vyhynula. Následná erupce na Sibiři jen umocnila zkázu, kterou započaly australské supervulkány. Lze tedy s jistotou říci, že nejdramatičtější globální oteplování v historii naší planety bylo způsobeno sledem katastrofických událostí.

Zdroj: nature.com