Děti mají v těle až 15krát více mikroplastů než dospělí

Nedávný výzkum ukázal, že malé děti mají v těle až 15krát více mikroplastů než dospělí. Mikroplasty jsou miniaturní kousky plastu. Používají se v různých průmyslových odvětvích včetně kosmetiky, biotechnologií, čisticích prostředků a lékových kapslí. Mohou však vznikat i jinými způsoby, uvádí portál Euronews.

Jak se mikroplasty dostávají do těla dítěte?

Mikroplasty mohou vznikat také při rozpadu různých plastových předmětů. Dalším způsobem, jak se mikroplasty mohou dostat do těla, je cucání dudlíku. Vědci se domnívají, že děti konzumují velké množství mikroplastů právě prostřednictvím dudlíků a jiných žvýkacích hraček. Další příčinou může být lezení po kobercích, které rovněž obsahují mikroplasty.

Výzkumný tým se zaměřil na identifikaci dvou běžných typů mikroplastů. Jedním z nich je polyethylentereftalát (tzv. PET) a druhým polykarbonát (PC). Tyto plasty hledali ve stolici 10 dospělých a 6 dětí z amerického státu New York. Mikroplasty našli ve všech vzorcích, ale když porovnali jejich množství u dětí a dospělých, zjistili, že u dětí je jich nejméně desetkrát více.

Jsou mikroplasty nebezpečné?

Bohužel stále přesně nevíme, jaké účinky má přítomnost mikroplastů v lidském těle. Stále častěji se však objevují obavy, že jejich konzumace člověkem může být velmi nebezpečná. V minulosti se vědci domnívali, že mikroplasty procházejí lidským trávicím traktem neškodně.

Nejnovější studie však naznačují, že i ty nejmenší kousky mikroplastů mohou proniknout přes buněčné membrány do krevního oběhu. Znepokojující je zejména skutečnost, že mikroplasty byly testovány na laboratorních zvířatech a bylo prokázáno, že způsobují odumírání buněk, záněty nebo metabolické poruchy.

Vědci loni zjistili, že mikroplasty škodí i rybám v oceánu. Původně se předpokládalo, že tyto plastové částice projdou trávicím traktem ryb bez větších problémů. Studie vědců z Duke University však ukázala, že to není pravda. Chemický povlak obklopující mikroplasty totiž ovlivňuje reprodukční hormony ryb.

Je možné se jich zbavit?

Mušle fungují jako filtry mořské vody a také pomáhají zachycovat mikroplasty. Vědci zjistili, že hlouček 300 mlžů dokáže odfiltrovat 250 tisíc částic mikroplastů za hodinu. Poté vytvořili počítačový model, podle kterého by mušle mohly jednoho dne odfiltrovat 25 % mikroplastů z okolní vody.

V rámci domácností se pak doporučuje kupovat co nejméně výrobků ze syntetických vláken. To však také neznamená, že byste měli vše syntetické ve své domácnosti rovnou vyhodit do koše.

Existují filtry, které pomáhají zachytit mikroplasty ze syntetického oblečení při praní. Může také trochu pomoci, když s praním počkáte, dokud pračku nenaplníte do posledního místa. To proto, že pak dochází k menšímu tření a neuvolňuje se tolik plastových vláken.

Zdroj: euronews.com