Děsivá mumie mořské panny. Vědci vyřešili její záhadu

Vědci z univerzity Kurashiki Science and the Arts se pustili do řešení záhady tajemné mumie nalezené v chrámu Enjuin v japonském městě Asakuchi. Podařilo se jim zjistit, že strašidelně vyhlížející hybrid, který byl nalezen se vzkazem: „mořská panna chycená do sítě u pobřeží Tosa“, je něco jiného, než se původně myslelo, jak píše server Unseen Japan.

Mumie byla objevena v japonském chrámu Enjuin. Neobvyklý předmět byl v krabici spolu s poznámkou, která naznačovala jeho původ. Bylo v něm uvedeno, že mořská panna byla nalezena u pobřeží Tosa v éře Genbun [1736-1741 n. l.]. Nikdo však nevěděl, jak a kdy se mumie do Enjuinu dostala.

Mumie dlouho přitahovala značný zájem

Neobvyklý vzhled nálezu dlouho přitahoval pozornost vědců. Třicet centimetrů dlouhá mořská panna měla lidské rysy v obličeji a její tělo se skládalo z trupu pokrytého kožešinou a něčeho, co připomínalo šupinatý rybí ocas. Mumie měla také dvě ruce podobné lidským a špičaté zuby. Používala se k posvátným účelům.

V roce 2022 spolupracoval s chrámem tým vědců z Kurašické univerzity vědy a umění (KUSA). Rozhodl se mumii podrobně prozkoumat a objasnit její záhadu. Za tímto účelem byla provedena řada studií a výsledky byly zveřejněny v podrobné zprávě. Odborníci použili mimo jiné rentgenové snímky, počítačovou tomografii (CT), radiokarbonové datování a analýzu DNA.

Výzkum prokázal, že mumie z chrámu v Enjuinu není zvířetem, ale důkazem lidské tvořivosti. Vzorek byl modelem vyrobeným z papíru, látky, bavlny, lepidla, sádry a několika dalších ingrediencí. Jeho tvůrce do něj přidal některé zvířecí prvky. Vlasy mumie byly vyrobeny ze zvířecích chlupů a šupiny nalezené na trupu pocházely ze dvou druhů ryb – foukače a raka. Čelistní kost byla rovněž vypůjčena z ryby, nejspíše masožravého druhu.

Zajímavé je, že odborníci zjistili, že mumie nepochází z období Genbun, jak naznačoval vzkaz nalezený u ní. S největší pravděpodobností byla vyrobena koncem 19. století. Přestože se záhadu tajemného předmětu z chrámu Enjuin podařilo objasnit, předmět stále zůstává důležitým artefaktem a bude vrácen do péče kněží.

Podobných výtvorů je v Japonsku mnoho, což je odkaz na ningyo neboli bytosti podobné rybám známé z japonské mytologie. V japonské literatuře lze nalézt záznamy o tom, že konzumace masa takového tvora zajišťovala dlouhověkost. Jeho ulovení však zvěstovalo neštěstí a vyhození na pláž předznamenávalo válku a katastrofu.

Zdroj: redakce, unseenjapan.com