Dark web. Temné místo, kde peníze vydělávají i nezkušení hackeři

Většina uživatelů internetu prochází obsah online pomocí povrchového webu, což je segment internetu, kde jsou stránky indexovány populárními vyhledávači a lze je snadno prohlížet pomocí tradičních webových prohlížečů, jak uvádí web TechTarget.

Zatímco povrchový web může představovat většinu toho, co průměrný uživatel vidí, na dark webu lze nalézt mnohem více vrstev se skrytým obsahem. Pomocí speciálního prohlížeče známého jako The Onion Router (Tor) mohou uživatelé tyto skryté stránky prozkoumávat a pod anonymní IP adresou se zapojovat do legálních i nelegálních aktivit. Zde se podíváme na to, jak dark web funguje a na způsoby, jak na něm lidé vydělávají.

Podnikání v oblasti kybernetické kriminality se neliší od typického modelu začínajícího podniku. Existuje produkt s jasnou nabídkou, marketingové kampaně, služby zákaznické podpory, analýza rizik a výnosů, výzkum a vývoj a další. Na dark webu dokonce existují „Black Fridays“ nabídky pro zločince.

Hackeři využívají dark web při nákupu a prodeji nejrůznějšího položek – od nelegálních drog až po ukradená hesla a data. Nyní se díky ransomwaru (RaaS) a dalším hackerským sadám nástrojů, jako je malware či phishing, svět kybernetické kriminality změnil z hackerského koníčku v kapitalistický trh. Dokud bude existovat trh a bude možné vydělávat peníze, budou vždy existovat zločinní inovátoři vyvíjející nové útoky, které budou na dark webu na prodej.



Kolik peněz se vydělává prostřednictvím darknetu?

Abychom uvedli nějaká čísla, bylo hlášeno, že když byli zatčeni různí majitelé darknet marketů, byly při zatýkání zabaveny částky v řádu 40 až 200 miliónů korun.

Existuje mnoho různých způsobů, jak vydělat

Díky RaaS se dnes může stát hackerem každý. Stačí trocha průzkumu a pár bitcoinů, abyste si na dark webu koupili službu pro zaplavení e-mailů. Ve skutečnosti, i vzhledem k mnohamilionovému úspěchu SamSamu, což je typ ransomwarového útoku, který se provádí ručně, očekáváme, že sady RaaS budou i nadále přitažlivé pro kyberzločince.

Zločinecký cyklus vydělávání peněz je poměrně přímočarý. Každý úspěšný útok ransomwarem nebo phishingový útok vydělá hackerům peníze, které jim poskytnou další zdroje pro další sadu útoků. Například jeden hacker může nakoupit bitcoiny, za tyto bitcoiny nakoupit ukradené kreditní karty, za tyto karty nakoupit další bitcoiny, nakoupit sady RaaS, shrábnout další bitcoiny a takhle to jde donekonečna.

Útoky nejsou vždy zaměřeny na koncové uživatele. Hackeři se mohou zaměřit také na servery organizace a prodávat ukradené informace, nebo dokonce přístup k samotnému serveru, za vyšší cenu na dark webu. Tyto útoky jsou pro podniky zničující a pro hackery zlatým dolem, protože obsahují velké množství kritických dat, jak uvádí web Bullet Proof.

Zdroj: redakce, techtarget.com, bulletproof.co.uk