Co by se stalo, kdyby současně vybuchly všechny sopky na Zemi

Na světě je přibližně 1500 potenciálně aktivních sopek. Podle vědců se však za aktivní sopku považuje taková, která vybuchla v posledních 10 000 letech, přičemž v historii jich vybuchlo jen asi 550. Přesný počet je však mnohem méně důležitý než jejich velikost, píše web Science Focus.

Erupce se klasifikují pomocí indexu vulkanické výbušnosti (VEI). Největší dosud zaznamenanou erupcí byla erupce hory Tambora v roce 1815. Výbuch byl slyšet ve vzdálenosti 2600 kilometrů a do atmosféry bylo vyvrženo více než 160 kilometrů krychlových prachu.

Tato jediná sopka způsobila pokles teploty na severní polokouli o 0,5 stupně Celsia po dobu šesti měsíců, protože prach blokoval Slunce. Rok 1816 byl nazván „rokem bez léta“ a v kombinaci s narušenými srážkami způsobil neúrodu na celém světě.

To byla jedna sopka. Známých jich je 32 se srovnatelnou nebezpečností. Kdyby vybuchly všechny najednou, znamenalo by to pro většinu živých organismů včetně lidstva masové vymírání.

Prvotní erupce by způsobily pád většiny letadel ve vzduchu, zřícení budov na západě USA, v Jižní Americe, jižní Evropě a na Dálném východě. Nastal by výpadek rozvodných sítí ve většině vyspělého světa. Zásoby pitné vody by se staly toxickými kvůli popelu, globální teplota by mohla klesnout o 15 stupňů Celsia na šest měsíců a kyselé deště by znemožnily zemědělství na příštích deset let.

Naštěstí je téměř jisté, že k tomu nikdy nedojde. Sopky jsou poháněny lokálními výrony magmatu pod zemskou kůrou. Kdyby vybuchla každá sopka současně, bylo by to, jako kdyby vyletěly všechny bublinky v šumivém nápoji na povrch najednou.

Zdroj: Science Focus.com