Cirkulace v oceánech se zastavuje. Hrozí globální katastrofa, říká studie

Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine, kteří se zabývají systémem Země, zjistili, že se hluboká cirkulace Atlantiku a jižního oceánu zpomaluje v důsledku ohřívání mořské vody způsobeného klimatem. Pokud bude tento stav pokračovat, bude schopnost oceánu odstraňovat oxid uhličitý z atmosféry značně ztížena, což zesílí účinky globálního oteplování.

Nedávná studie těchto vědců zjistila, že atlantická meridionální cirkulace a jižní meridionální cirkulace se mohou do roku 2100 zpomalit až o 42 %. Nejhorší scénář simulací dokonce naznačuje, že by se SMOC mohl do roku 2300 zcela zastavit.

„Analýza prognóz 36 modelů zemského systému v různých klimatických scénářích ukazuje, že nekontrolované globální oteplování by mohlo vést k zastavení hlubokomořské cirkulace,“ uvedl J. Keith Moore, profesor UCI v oboru věd o zemském systému. „To by byla klimatická katastrofa podobného rozsahu jako úplné roztání ledovců na pevnině.“


Význam cirkulace

V Atlantiku se teplá voda při proudění na sever na povrchu ochlazuje a vypařuje, čímž se stává slanější a hustší. Tato těžší voda klesá do hlubin oceánu a postupuje k jihu, kde nakonec stoupá zpět a z hlubin přináší živiny, které jsou potravním základem mořských ekosystémů.

Kromě toho oceánská cirkulace, která se rozprostírá po celé zeměkouli, vytváří výkonnou továrnu na zpracování atmosférického oxidu uhličitého. Základní fyzikální a chemická interakce mořské vody a vzduchu, kterou Moore a jeho kolegové nazývají „rozpouštěcí čerpadlo“, vhání CO2 do oceánu. Zatímco oceánská cirkulace posílá část uhlíku zpět na oblohu.

Kromě toho dochází k „biologickému čerpání“, protože fytoplankton využívá CO2 při fotosyntéze a při tvorbě uhličitanových schránek. Když plankton a větší živočichové uhynou, potopí se, pomalu se rozkládají a uvolňují uhlík a živiny do hloubky., jak uvádí web Dive Photo Guide.

„Narušení cirkulace by snížilo příjem oxidu uhličitého z atmosféry oceánem, což by zintenzivnilo a prodloužilo horké klimatické podmínky,“ řekl Moore. „Postupem času by se živiny, které podporují mořské ekosystémy, stále více zachytávaly v hlubinách oceánu, což by vedlo k poklesu biologické produktivity globálního oceánu.“

„Naše analýza také ukazuje, že snížení emisí skleníkových plynů nyní může zabránit tomuto úplnému zastavení hlubinné cirkulace v budoucnosti,“ řekl.

Zdroj: redakce, nature.com, divephotoguide.com