Čínský obří vesmírný teleskop bude mít 300krát širší záběr než Hubbleův teleskop

Čína vypustí svou první velkou vesmírnou observatoř na vyvíjenou čínskou vesmírnou stanici a očekává, že kolem roku 2024 zahájí vědecký provoz.

Teleskop nazvaný Xuntian, Chinese Survey Space Telescope nebo Chinese Space Station Telescope (CSST) bude provádět rozsáhlé vesmírné průzkumy oblohy.

První velká čínská orbitální observatoř

Na rozdíl od vesmírného teleskopu Jamese Webba NASA – který právě odhalil své první vědecké snímky – bude Xuntian dostatečně blízko Zemi, aby mohl být udržován. James Webb se nachází zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země v Lagrangeově bodě 2, zatímco CSST bude obíhat poblíž čínské vesmírné stanice, což znamená, že bude relativně snadno servisovatelný. Životnost mise se odhaduje přibližně na 10 let, přičemž ji lze i prodloužit.

Lepším referenčním bodem je předchůdce Jamese Webba, Hubbleův vesmírný dalekohled, který stále obíhá kolem Země více než 31 let po svém vypuštění. Přesto Hubble obíhá samostatně, zatímco Xuntian bude létat v blízkosti čínské vesmírné stanice, která má být podle očekávání sama dokončena do konce roku.

Xuntian (což je zkratka pro „průzkum k nebesům“) bude mít vedle pokročilých detektorů aperturu o velikosti dvou metrů. Podle CGTN bude mít také velikost autobusu a bude vážit více než 10 tun. Ústav optiky, jemné mechaniky a fyziky v Čchang-čchunu spadající pod Čínskou akademii věd (CAS) údajně v současné době vyvíjí prototyp Xuntianu.

Vesmírný teleskop Xuntian bude zkoumat zhruba 40 procent oblohy.

Vesmírný dalekohled Xuntian bude tvořen pěti pozorovacími aparaturami, včetně modulu Xuntian, terahertzového modulu, vícekanálového zobrazovače, spektrografu integrálního pole a koronografu pro zobrazování extrasolárních planet.

Většinu pozorování bude provádět modul Xuntian, což je kamera se širokým zorným polem. Podle CGTN bude mít kamera modulu Xuntian s rozlišením 2,5 miliardy pixelů podobné rozlišení jako Hubbleova kamera, ale bude mít 300krát větší zorné pole. Během svého zhruba desetiletého provozu bude schopen prozkoumat zhruba 40 % oblohy.

Li Ran, vědecký pracovník projektu CSST Scientific Data Reduction System, přirovnal Xuntian k Hubblovi analogií s ovcí ze všech věcí: „Hubble možná vidí jednu ovci, ale CSST jich vidí tisíce, a to při stejném rozlišení,“ vysvětlil.

Vesmírná observatoř bude vypuštěna po dokončení čínské vesmírné stanice. Poletí samostatně a ve větší vzdálenosti od orbitální stanice, ale bude létat na stejné oběžné dráze a bude se moci se stanicí spojit.

Podobně jako Webb a Hubble má Xuntian vrhnout nové světlo na vesmír a bude zkoumat vlastnosti temné hmoty, temné energie a vývoj vesmíru.

Zdroj: interestingengineering.com