Čínské kosmické letadlo letí hypersonickou rychlostí. Překonává americkou technologii

Společnost China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) nedávno potvrdila první let a úspěch projektu Tengyun, projektu vývoje letounu vzduch-vesmír. Tento kosmický letoun, který je schopen proletět atmosférou hypersonickou rychlostí, je považován za jednu z klíčových zbraní v boji o kontrolu nad světem a oblohou v 21. století, informuje specializovaný portál china-arms.com.

Deník Financial Times v říjnu informoval, že Čína v červenci a srpnu provedla testy hypersonické zbraně, což vyvolalo velké obavy západních mocností. Deník Financial Times 22. listopadu rovněž informoval, že hypersonická zbraň, kterou Čína testovala v červenci a srpnu letošního roku, byla hypersonická klouzavá zbraň, která by mohla nést jadernou hlavici. Tento hypersonický letoun odpálil raketu během letu atmosférou nad Jihočínským mořem. Některá čínská média rovněž napsala, že Čína dosáhla technologického průlomu v oblasti hypersoniky a nyní předstihla Spojené státy

V říjnu americké vojenské a politické strany vyjádřily obavy z vývoje čínské hypersonické technologie. Velvyslanec USA pro odzbrojení Robert Wood uvedl, že USA jsou velmi znepokojeny čínským testovacím odpálením hypersonické rakety a že USA se původně chtěly vyhnout rozvoji hypersonických vojenských kapacit, ale nyní nemají jinou možnost než následovat jejich příkladu. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že šlo o rutinní test kosmické lodi, který měl ověřit technologii opakovaného použití kosmické lodi, jež je důležitá pro snížení nákladů na využívání kosmických lodí a pro zajištění pohodlného a levného způsobu využívání vesmíru lidmi pro mírové účely.

Hypersonické zbraně jsou běžně definovány jako zbraně, které se pohybují rychlostí vyšší než pětinásobek rychlosti zvuku a mohou dosáhnout podobných účinků jako kosmické kinetické zbraně při nižších rozpočtech. S touto myšlenkou přišli němečtí vědci již za druhé světové války, kdy bylo cílem klouzání horními vrstvami atmosféry pro transatlantické bombardování Spojených států. Na tomto základě navrhl čínský vědec Qian Xuesen novou teorii nazvanou „Qian Xuesen ballistic“, která předpokládala možnost objektu schopného trvalého klouzavého letu při velmi vysokých sonických rychlostech.

Během studené války se balistické střely staly hlavním proudem a hypersonické zbraně byly odloženy na vedlejší kolej. V 80. letech 20. století se však se zdokonalením protiraketové technologie a odhalením nedostatků balistických střel začala hypersonickým zbraním věnovat nová pozornost. Na rozdíl od balistických střel, které letí ve velkých výškách po pevné parabolické trajektorii, mají hypersonické střely nižší trajektorii a mohou zasáhnout své cíle rychleji, ale co je důležitější, jsou vysoce manévrovatelné, což nepříteli ztěžuje jejich sledování a zachycení.

V současné době vyvíjí hypersonické zbraně nejméně pět zemí, včetně Spojených států, Ruska a Číny. v prosinci 2018 provedlo Rusko první kolo testů hypersonických raket a ruský prezident Vladimir Putin označil raketu s názvem „Vanguard“ za „absolutní zbraň“ s maximálním doletem 4 000 kilometrů a rychlostí letu 20 až 27násobek rychlosti zvuku, která může kdykoli prolomit zachycení systémů protiraketového štítu. V červnu 2020 americký prezident Donald Trump oznámil, že americká armáda vyvíjí nejrychlejší hypersonickou raketu na světě, která by se pohybovala 17krát rychleji než stávající rakety v americkém arzenálu a třikrát rychleji než hypersonické rakety jiných zemí, například Ruska nebo Číny.

V roce 2014 USA zjistily zkušební odpálení čínské zbraně s balistickou raketou HGV, kterou pojmenovaly hypersonický prostředek WU-14 (přibližně desetinásobek rychlosti zvuku), a koncem roku 2017 americká média informovala, že Čína v listopadu opakovaně zjistila zkušební odpálení hypersonické zbraně, kterou USA v roce 2017 opakovaně odpálily. USA usoudily, že se jedná o „DF-17“, balistickou střelu středního doletu s doletem přibližně 2 000 km a hypersonickým kluzným tělesem pro finální hlavici, která by podle USA mohla být první operační hypersonickou zbraní ve světové vojenské historii. Balistická střela DF-17 byla veřejně představena na 70. přehlídce k čínskému národnímu dni v říjnu 2019.

Hypersonická technologie je klíčovou technologií, která může změnit globální rovnováhu vojenských sil. V současné době USA vynakládají velké prostředky na vybudování obrovského systému protiraketové obrany po celém světě, zatímco rakety patřící čínské armádě nemají nad americkým obranným systémem výhodu. Teoreticky by jakákoli čínská raketa odpálená z pevninské Číny mohla být zachycena americkou obranou dříve, než vstoupí do atmosféry. Pokud se Číně podaří vyvinout, zdokonalit a masově vyrábět hypersonické zbraně, mohla by se stávající americká protiraketová obrana stát zastaralou.

Ze zpráv mezinárodních a čínských médií vyplývá, že Čína dosáhla průlomu v souvisejících technologiích a USA mají důvod k obavám. Z pohledu USA by vzhledem k jejich absolutní převaze v systémech protiraketové obrany spolu s nedostatečnými výdaji na obranu USA relativně raději zachovaly v této oblasti status quo a zároveň konkurovaly Číně.

Zdroj: china-arms.com