Číňané spustili svůj HAARP. Může se jednat o klimatickou zbraň?

Čína stále více rozvíjí své vojenské technologie. V této oblasti Číňané pomalu začínají dohánět Spojené státy, které mají nejsilnější armádu na světě a v některých případech ji již ovládly, uvedli na webu popularmechanics.com.

Před časem se na světovém webu objevila zpráva, že čínská armáda zahájila na ostrově Hainan záhadný vědecký experiment, jehož cílem je zkoumat zemskou ionosféru. V plánu bylo vybudovat obří anténní systém velmi vysokého výkonu (EFL), který by se podobal tomu v Gakoně na Aljašce. Řeč je o světově proslulém a mezi fanoušky konspiračních teorií oblíbeném centru HAARP.

Příznivci konspiračních teorií okamžitě prohlásili, že čínská vláda buduje klimatickou zbraň nebo systém pro psychologické sledování lidí. Tuto roli měl po mnoho let hrát i HAARP. Ukázalo se však, že projekt nemá nic společného s možností upravovat počasí nebo ovládat lidi. Alespoň to tvrdí doktor Zha Ming, ředitel projektu z Výzkumného ústavu námořních komunikací.

V rozhovoru pro noviny South China Morning Post prozradil, že anténa byla postavena mimo jiné proto, aby zajistila komunikaci s ponorkami, které plují z Číny na ostrov Guam, kde se nachází největší americká vojenská základna v Tichomoří. Jinými slovy, systém byl vytvořen za účelem odhalení nepřátelských ponorek blížících se ke sporným ostrovům v Jihočínském moři, které Čína v posledních letech obsadila, aniž by respektovala sousední země.

Zajímavé je, že Čína právě vybudovala druhé takové zařízení se sítí antén. Má se nacházet 1 000 kilometrů jižně od Pekingu a jeho přesná poloha je utajována. Odborníci se domnívají, že má i jiný účel než odhalování nepřátelských lodí. Hovoří se o bodovém ohřevu ionosféry a tím o ovlivnění trajektorie mezikontinentálních balistických raket nesoucích jaderné zbraně. Tento typ zařízení by mohl rychle a účinně neutralizovat i nejnovější hypersonické zbraně vyvíjené Spojenými státy a Ruskem.

Před časem bylo oznámeno, že anténní systém EFL dokáže nejen odhalit ponorky, ale také zničit špionážní družice umístěné na nízkých oběžných drahách a odhalit miny. Projekt je pro Číňany klíčový. V Jihočínském moři dochází stále častěji k potyčkám mezi Říší středu a Spojenými státy.

Čína si činí nárok na velkou část této vodní plochy včetně ostrovů. Tímto způsobem chce nejen udržet americkou flotilu mimo pevninu, ale především těžit fosilní paliva a vzácné nerosty z mořského dna. Bez nich nebude mít největší země světa z hlediska počtu obyvatel světlou budoucnost. Jak víme, největší války se vždy vedly o zdroje.

Zdroj: popularmechanics.com