Čína recykluje sovětské stíhačky na bezpilotní letouny

Čína poprvé předvedla vyřazené stíhačky z 50. let, které byly přestavěny na bezpilotní letouny, na satelitních snímcích dvou svých základen na východním pobřeží poblíž Tchaj-wanu ukázala velké množství těchto letounů na místě. Informaci přinesl webový portál defensenews.com.

Lidově osvobozenecká armáda zveřejnila fotografie dvou letounů J-6 ze Šen-jangu na svém účtu na sociální síti Weibo během příspěvku o slavnostním ceremoniálu u příležitosti zahájení výcvikového cyklu pro druhou polovinu roku 2021 u výcvikové brigády.

Fotografie byly pořízeny na neznámém letišti, přičemž součástí ceremoniálu byl i transparent k této příležitosti, který byl digitálně upraven tak, aby byla odstraněna identita výcvikové brigády. Pětimístná sériová čísla na letounech J-6, která by identifikovala jednotku, byla rovněž digitálně rozmazána.

Tento postup rozmazání sériových čísel, podle kterých by bylo možné identifikovat jednotku, k níž je letoun přidělen, je běžný u oficiálně zveřejněných snímků letounů Letectva lidové osvobozenecké armády (PLAAF), což naznačuje, že letouny J-6 jsou stále v aktivní službě.

J-6 je čínskou kopií sovětského stíhacího letounu Mikojan-Gurevič MiG-19, jehož pilotovaná verze byla oficiálně vyřazena ze služby PLAAF v roce 2010. Do té doby byl typ podle všech měřítek považován za zastaralý, přičemž základní verze J-6 nebyla vybavena ani radarem.

Od té doby bylo na satelitních snímcích dvou leteckých základen v čínských pobřežních provinciích naproti Tchaj-wanu spatřeno množství letounů J-6. Letouny na těchto základnách, Liancheng v provincii Fujian a Yangtang-li, která je známá také jako Xingning, v sousední provincii Guangdong, jsou zaparkovány v úhledných řadách na leteckých základnách.

V roce 2013 se objevily zprávy, že Čína přestavěla tento typ na bezpilotní letoun, který se má používat buď jako vábnička, aby svým počtem zahltil protivníkovu protivzdušnou obranu, nebo jako základní bezpilotní bojový letoun.

Satelitní snímek Lianchengu, pořízený 15. září a poskytnutý Defense News společností Planet Labs, ukazuje 50 letounů J-6 na skupině, přičemž devět z nich je vyobrazeno vedle 7 830 metrů dlouhé přistávací dráhy základny.

Zdroj: defensenews.com