Čína prohlašuje, že začala nová éra digitalizace a má v plánu zdokonalit využití velkých dat

Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že bez informatizace není modernizace možná, a nastínil strategii, jak bude nejlidnatější země světa využívat informační technologie k transformaci společnosti a státní správy, napsali na webu The Register.

Dokument zveřejněný Čínskou správou kyberprostoru cituje prezidenta, že informatizace přinesla čínskému národu příležitost, která se naskytne jednou za život. Rovněž nastiňuje řadu úkolů digitální transformace, které je třeba splnit v rámci 14. pětiletého plánu (2021-2026), aby bylo dosaženo požadované úrovně digitalizace.

Jedním z vývojových kroků, o nichž se hovoří jako o těch, které umožní čínské společnosti dosáhnout další úrovně digitalizace, je vytvoření jedné karty, která rozšíří stávající čínskou digitální kartu sociálního zabezpečení, jež slouží v oblasti zaměstnanosti a sociálního pojištění. Navrhovaná karta přidá integraci vládních služeb, nákupů léků a léčiv, správu dotací a další.

Podle plánu má karta fungovat na zpochybňované velké platformě, která využívá blockchain a rozsáhlé sdílení dat k propojení vládních aplikací, jako je sociální zabezpečení, trh práce a zdravotní služby. Předpokládá se také vytvoření jednotného portálu pro přístup k digitálním službám veřejné správy.

K dalšímu využití digitálního potenciálu bude země spoléhat na tzv. big data, což jsou data tak objemná, že tradiční software pro zpracování dat s nimi jednoduše nedokáže pracovat. Tato data Čína podle dokumentu rovněž hodlá zdokonalit. Zlepšení bude mít podobu sběru a agregace, sdílení a digitalizace historických dat, která vytvoří národní jednotný aplikační zdroj.

Tyto elektronické knihovny mají podle představ poskytovat služby, jako je porovnávání dat, ověřování stavu, identifikační snímky a analýzu trendů, přičemž data budou sdílena napříč resorty a podniky.

Poslední dva cíle mají zlepšit úroveň služeb a bezpečnost nově integrovaných digitálních systémů, a tím povzbudit občany k většímu využívání online služeb. Peking chce, aby vše bylo zpřístupněno se systémem ochrany bezpečnosti sítě, který se přizpůsobuje době a nabízí bezkonkurenční zabezpečení dat a soukromí osob.

Zdroj: theregister.com