Čína postavila největší anténu na světě. Bude sloužit ke komunikaci s ponorkami

Obrovské antény jsou často spojovány se zařízeními pro výzkum vesmíru, ale používají se i „přízemnějším“ způsobem. Podle zpráv z médií měli Číňané postavit největší anténu na světě určenou pro komunikaci na velmi dlouhé vzdálenosti. S její pomocí bude možné udržovat spojení s ponorkami na vzdálenost až 3 000 km, informuje deník scmp.com.

Záhadná anténa byla postavena asi 1 000 km jižně od Pekingu, 2 000 km jihovýchodně od Dunhuangu a 1 000 km východně od Mianyangu. Číňané se rozhodli přesnou polohu neuvádět, ale prozradili o ní některé důležité podrobnosti. Očekává se, že struktura bude využívat složitou síť kabelů a několik stožárů podobně jako tradiční elektrické sítě. Součástí systému jsou dva podzemní vysílače, které pomocí elektřiny promění Zemi v obří radiostanici.

Jak jsme již zmínili, jeho dosah pod vodou je až 3 000 km. Díky tomu by Číňané mohli kontaktovat své vlastní ponorky, které se ukrývají ve vodách u americké základny Guam v západním Pacifiku. Testy již potvrdily, že je možné bezproblémově komunikovat s přijímačem umístěným v hloubce 200 m a ve vzdálenosti 1 300 km od antény. Extrémně nízké frekvence (ELF) od 0,1 do 300 Hz se používají k zajištění stabilní komunikace, která může probíhat na velmi dlouhé vzdálenosti pod vodou i pod zemí.

Druhá metoda byla rovněž testována. Číňané při testu spolupracovali s Rusy a vyslali signál na stanici vzdálenou 7000 km, který byl správně přijat. Bohužel v tomto případě mohla být komunikace pouze jednosměrná. Navíc nebylo možné odesílat jiné typy dat než jednoduché, byť šifrované textové zprávy. Je třeba poznamenat, že generování signálu EFL je velmi obtížné, protože jeho průběh může být širší než celý kontinent. Pro přenos podobného signálu by tradiční rádiová věž musela být vysoká nejméně 1000 km.

Zdroj: scmp.com