Čína má umělé Slunce. Má 120 milionů stupňů

Čínské „umělé slunce“ vytvořilo nový světový rekord, když po dobu více než 17 minut přehřívalo smyčku plazmy na teplotu pětkrát vyšší než Slunce, informoval server Live Science.

ČÍnský reaktor udržoval EAST (Experimentální pokročilý supravodivý tokamak) na teplotu 70 milionů stupňů Celsia po dobu 1056 sekund. Tento úspěch přiblížil vědce o malý, ale významný krok k vytvoření zdroje téměř neomezené čisté energie.

Čínský experimentální reaktor pro jadernou fúzi překonal předchozí rekord, který v roce 2003 stanovil francouzský tokamak Tore Supra, kde plazma setrvala při podobné teplotě 390 sekund. EAST předtím v květnu 2021 stanovil další rekord, když pracoval 101 sekund při bezprecedentní teplotě 120 milionů °C. Jádro skutečného Slunce naproti tomu dosahuje teplot kolem 15 milionů °C.

„Nedávná operace položila pevný vědecký a experimentální základ pro spuštění fúzního reaktoru,“ uvedl v prohlášení vedoucí experimentu Gong Xianzu, výzkumný pracovník Ústavu fyziky plazmatu Čínské akademie věd. Vědci se snaží využít sílu jaderné fúze, procesu, při kterém hoří hvězdy již více než 70 let. Slučováním atomů vodíku na helium za extrémně vysokých tlaků a teplot jsou takzvané hvězdy hlavní posloupnosti schopny přeměňovat hmotu na světlo a teplo, čímž generují obrovské množství energie, aniž by produkovaly skleníkové plyny nebo dlouhodobý radioaktivní odpad.

Není to jednoduché

Replikovat podmínky, které panují v srdcích hvězd, však není jednoduchý úkol. Nejběžnější konstrukce fúzních reaktorů, tokamak, funguje na principu přehřívání plazmatu a jeho následného uvěznění v komoře reaktoru ve tvaru šišky se silným magnetickým polem.

Udržet turbulentní a přehřáté cívky plazmatu na místě dostatečně dlouho, aby mohlo dojít k jaderné fúzi, je však náročný proces. Sovětský vědec Natan Javlinskij navrhl první tokamak v roce 1958, ale nikomu se dosud nepodařilo vytvořit experimentální reaktor, který by byl schopen vydat více energie, než přijme.

Očekává se, že do června, kdy experiment skončí, bude EAST stát Čínu více než 1 miliardu dolarů (tedy asi 31 miliard korun) a slouží k testování technologií pro ještě větší fúzní projekt Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER), který se v současné době staví ve francouzském Marseille.

Reaktor ITER, který má být největším jaderným reaktorem na světě a výsledkem spolupráce 35 zemí, včetně všech států Evropské unie, Velké Británie, Číny, Indie a USA obsahuje nejsilnější magnet na světě, díky němuž je schopen vytvořit magnetické pole 280 000krát silnější než to, které obklopuje Zemi. Očekává se, že fúzní reaktor bude uveden do provozu v roce 2025 a poskytne vědcům ještě více poznatků o praktických možnostech využití hvězdné energie na Zemi.

Zdroj: livescience.com