Čína má první komerční jaderný minireaktor na světě, který už dodává elektřinu do sítě

Asijská velmoc už několik let usiluje o to stát se světovým lídrem v jaderné energetice, napsal web Interesting Engineering.

Čína připojila svůj první malý komerční modulární jaderný reaktor do veřejné energetické sítě, čímž se stala první zemí na světě, která odebírá energii z takového zařízení.

Reaktor 200megawattového bloku v zálivu Shidao je připojený k síti v provincii Shandong. Malá velikost reaktoru výrazně snížila počáteční náklady a a dobu výstavby. Levněji vyjde i provoz zařízení, které je navržené tak, aby se v případě poruchy bezpečně a rychle vypnulo. Namísto ohřevu vody ohřívá helium. 

Čína chce masivním využitím jaderné fúze časem ukončit závislost země na fosilních palivech. Je největším světovým investorem do jaderné energie, přičemž odhady naznačují, že v příštích 15 letech zaplatí až 440 miliard dolarů (11,26 bilionu korun) za výstavbu nových jaderných elektráren. To jí umožní předběhnout Spojené státy, které jsou dosud největším světovým výrobcem jaderné energie.

Podle loňských zpráv vyvíjejí malé jaderné reaktory také další země v Evropě, včetně Rumunska nebo britské firmy Rolls-Royce. 

Zdroj: Interesting Engineering