Čína buduje sofistikovaný systém na sledování novinářů

Bezpečnostní úřady v jedné z největších čínských provincií zadaly požadavek k vytvoření sledovacího systému, který má být využíván ke sledování novinářů, zahraničních studentů a dalších „podezřelých osob“. Vyplývá to z informací techknowmedia.com.

Zadávací dokument, zveřejněný na webových stránkách vlády provincie Che-nan, podrobně popisuje plány na vybudování systému, který bude vytvářet individuální složky osob přijíždějících do Che-nan. Ke sledování návštěvníků bude použito 3 000 kamer pro rozpoznávání obličejů. Kamery budou komunikovat s národními a regionálními databázemi.

Čína se snaží vybudovat systém, který bezpečnostní experti označují za jednu z nejsofistikovanějších sledovacích technologií na světě. Součástí systému budou miliony kamer na veřejných místech a také sledování chytrých telefonů.

Americká výzkumná společnost IPVM, která pozorně sleduje rozšiřování této sítě, uvedla, že výběrové řízení je jedinečné požadavkem, na jehož základě by technologie měla, jako cíle sledování, dokázat identifikovat novináře. Měla by být schopna je rychle lokalizovat a zabránit jim v práci. „Čína dlouhodobě vytváří vlastní bezpečnostní technologie k zefektivnění státního potlačování novinářů,“ uvedl vedoucí operačního oddělení IPVM Donald Maye.

V zadávací dokumentaci bylo uvedeno, že kamery musí být schopny vytvořit co nejpřesnější seznam osob, i přesto, že jejich obličej bude částečně zakryt maskou nebo brýlemi. Tyto sledované osoby musí být možné v databázi vyhledat pouhým nahráním fotografie nebo vyhledáním atributů jejich obličeje.

V dokumentaci se také uvádí, že systém bude obsluhovat nejméně 2 000 úředníků a policistů a upřesňuje, že novináři budou rozděleni do tří kategorií: červená, žlutá, zelená, a to v sestupném pořadí podle rizikovosti. K platformě budou připojeny různé policejní složky, pokrývající celé území provincie Che-nan, která je podle počtu obyvatel (99 milionů) třetí největší čínskou provincií. Varování se spustí, pokud se novinář v provincii Che-nan zaregistruje v hotelu, koupí si letenku nebo překročí hranice provincie, uvádí se v zadávacím dokumentu.

Podle některých skupin, zabývajících se svobodou tisku, zpřísnila vládnoucí Komunistická strana Číny kontrolu nad médii od nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do funkce v roce 2012. Klub zahraničních korespondentů v Číně (FCCC) uvedl, že Čína v roce 2020 použila jako záminku k omezení zahraničního zpravodajství mimo jiné také preventivní opatření proti koronaviru.

Čínské ministerstvo zahraničí tehdy označilo zprávu FCCC za „nepodloženou“ a uvedlo, že Čína vždy vítala média a novináře ze všech zemí, aby v souladu se zákonem informovali o dění v Číně. „To, co tvrdíte, je výsledek ideologické zaujatosti vůči Číně,“ uvedl v reakci mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Zdroj: techknowmedia.com