Chystáte se na lyže k sousedům do Alp? Čeká vás „čerstvý vzduch a sníh“ plný nebezpečných plastů

Vědci zjistili, že plastové znečištění ve vzduchu je mnohem horší, než jsme si představovali, píše web ZME Science.

Nový výzkum Rakouského ústředního institutu pro meteorologii, švýcarských federálních laboratoří pro vědu a nizozemské university v Utrechtu ukazuje obrovský rozsah znečištění mikroplasty v kdysi nedotčené vysokohorské krajině.

Zjištění naznačují, že každý rok například jen ve švýcarských Alpách, včetně nejvzdálenějších horských oblastí, spadne kolem 3000 tun nanoplastických částic. Většinu jich vyprodukují města a některé částice se do atmosféry dostávají z oceánů. Cestují vzduchem až 2000 kilometrů, než se usadí v Alpách.

Pro tuto studii výzkumníci vyvinuli novou chemickou metodu k měření úrovní plastové kontaminace různých vzorků. Tyto vzorky získali hlavně z oblasti na hoře Hoher Sonnenblick v rakouském národním parku Hohe Tauern (Vysoké Taury) v nadmořské výšce kolem 3100 metrů. Tato oblast je nejdelší a nejmohutnější horský systém rakouské části Východních Alp. Tvoří tak jakousi páteř rakouských Alp a s celkovou délkou 200 km nemá v celých rakouských Východních Alpách konkurenci. Byla vybraná i pro observatoř Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku.

Vzorky byly odebírané denně za každého počasí. Skládaly se z vrchní vrstvy sněhu, který byl zpracovaný s maximální opatrností, aby jej nekontaminovaly nanoplasty ze vzduchu nebo oblečení výzkumníků.

„Ačkoli jsme si byli jisti, že Země má s plasty problém, současná studie nám poskytuje dosud nejpřesnější záznam plastového znečištění v ovzduší,“ napsali ve své zprávě rakouští vědci. „Plastové nanočástice vznikají povětrnostními vlivy a mechanickým otěrem z větších kusů plastu. Jejich chování je srovnatelné s plynem a při dýchání se dostávají hluboko do našich plic a odsud se dostávají do krevního oběhu,“ vysvětlili vědci, jaký mají plasty dopad na naše zdraví.

Zdroj: ZME Science