Chcete navštívit Temelín ze svého obýváku? Virtuální realita vám to umožní

Návštěvníci jaderné elektrárny v Dukovanech se nově mohou podívat i do těch nejzapovězenějších míst v jejím nitru. Projdou se jimi díky unikátní virtuální prohlídce, kterou pro dukovanské infocentrum a Skupinu ČEZ vytvořilo kreativní studio Brainz Immersive.

Virtuální realita zprostředkovává dříve nepředstavitelné zážitky širokému publiku. Stačí si nasadit speciální brýle a člověk se během krátkého okamžiku přenese i do míst, kam se normálně dostane jen hrstka povolaných. Právě to nově přináší infocentrum jaderné elektrárny v Dukovanech. Návštěvníci se ve virtuálním světě mohou podívat do velína, reaktoru nebo chladicí věže elektrárny.

“Temelínská ReakTour běží už rok a sklízí úspěchy. V Dukovanech jsme zopakovali, co v Temelíně fungovalo, a přidali ještě něco navíc. Návštěvník si může sám zvolit, co ho v elektrárně zajímá, rozštěpit atom, podívat se “pod pokličku” technologií a ještě ho čekají kvízové otázky od průvodkyně. Zkrátka jsme udělali maximum pro to, aby byla prohlídka skutečně interaktivní,” říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková s tím, že první průkopnickou prohlídku nitra jaderné elektrárny v Temelíně za uplynulý rok vidělo přes 30 tisíc návštěvníků.

Díky technologii Hand Trackingu (“snímání rukou”) si uživatelé ve virtuální prohlídce mohou “osahat” některé věci vlastníma rukama a rozhodovat o tom, kterým směrem se bude ubírat samotný děj. Dostat se díky větvení mohou až do abnormálního stavu a zjistit, co by se v takové situaci v elektrárně dělo. Právě simulace abnormálního stavu se od prvního momentu ukázala jako nejoblíbenější vyústění prohlídky.

ReakTour v Dukovanech byl vytvořen přímo pro platformu Meta Quest 2, která technologii snímání rukou podporuje. V infocentru bude pro jedinečný zážitek k dispozici 50 takových brýlí se sluchátky. Spolu s infocentrem v Temelíně je tak v akci dohromady unikátních 100 headsetů. Díky tomu je virtuální prohlídka určena kromě široké veřejnosti také organizovaným návštěvám škol, veřejných institucí i soukromých společností. Virtuální prohlídka je k dispozici v české i anglické verzi a její stopáž je zhruba 20 minut.

Zdroj: redakce, ČEZ