Čerstvá zpráva o klimatu je nejvarovnější v historii lidstva. Máme tři roky na to, abychom změnili směr, jinak už bude pozdě

Aby se svět vyhnul nejhorším dopadům změny klimatu, musí během příštích tří let zásadně změnit směr a omezit emise, uvádí se v nové zprávě, kterou začátkem dubna zveřejnil Mezivládní panel pro změnu klimatu. Ještě máme šanci, ale pouze za předpokladu vážných, okamžitých a trvalých opatření ve všech oblastech života, cituje tvrzení vědců server Gizmodo.

„Chceme-li omezit globální oteplování na maximálně 1,5 °C, tak teď, nebo už nikdy,“ uvedl v prohlášení spolupředseda třetí pracovní skupiny Mezivládního panelu Jim Skea. „Bez okamžitého a hlubokého snížení emisí ve všech odvětvích to nebude možné,“ dodal.

Každých šest až sedm let se stovky vědců z celého světa shromažďují, aby přezkoumali desítky tisíc vědeckých studií o změně klimatu a zveřejnili své celkové poznatky. Letošní panel analyzoval výsledky předchozích setkání a porovnával je se současným stavem Země. Závěr jednání nevyzněl příliš optimisticky. Další zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu vyjde pravděpodobně až koncem tohoto desetiletí. V té době už ale bude, podle vědců, pozdě na to, abychom spustili zásadní kroky vedoucí k záchraně naší planety. Pokud tedy má nějaká zpráva vliv na naši budoucnost, pak je to právě ta letošní.

Zpráva konstatuje, že svět má stále možnost změnit situaci a přiznává, že existuje několik pozitivních známek toho, že se náš kurz mírně obrací. Tempo růstu globálních emisí skleníkových plynů se totiž v posledním desetiletí zpomalilo. Výzva k akci je však stejně naléhavá a současné výsledky nesmí lidstvo ukolébat.

Podle Pařížské dohody je pro udržení hranice oteplování 1,5 stupně Celsia třeba, aby celosvětové emise skleníkových plynů dosáhly nejpozději v roce 2025 svého maxima a do roku 2030 se snížily o 43 %, což je téměř nemožné. Díky množství emisí, které jsme již do atmosféry vypustili, téměř jistě v příštích několika desetiletích hranici 1,5 stupně překročíme. Dosažení uvedených cílů nám ale může pomoci co nejdříve ohnout křivku zpět na přijatelnější úroveň.

Zpráva uvádí, že klíčem k dosažení tohoto cíle je včasné vyřazení nebo zásadní snížení infrastruktury související s energetikou, která využívá fosilní paliva. I kdybychom zítra náhle přestali stavět ropovody, uhelné elektrárny a další typy infrastruktury, emise ze stávající světové infrastruktury stále stačí na to, abychom překročili 1,5 °C, uvádí zpráva. Pokud nebudou co nejrychleji zastaveny plánované investice do rozšiřování dosahu fosilních paliv, globální teplota se zvýší o 2 stupně Celsia.

Zpráva také zpochybňuje účinnost strategií, které mnohé podniky stále častěji uvádějí jako kroky ke snižování emisí. Týká se to například zachycování oxidu uhličitého a výroba jaderné energie. Tyto aktivity měly menší efekt než řešení menšího rozsahu, jako je větrná a solární energie. Technologie odstraňování oxidu uhličitého zatím totiž nejsou natolik účinné, aby vážně snižovaly emise.

Atmosféra setkání vědců byla napjatá. Proces schvalování klíčových částí zprávy se tentokrát protáhl na nejdelší jednáním v historii všech procesů Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Jednou z klíčových otázek bylo, jak vážné má být prohlášení vyzývající k ukončení využívání fosilních paliv. Zástupci zemí jako například Saúdská Arábie prosazovali mírnější formulaci. Rozruch kolem schvalování zprávy poukazuje na to, jak vážná je situace a jak obtížný bude proces nápravy.

„Změny, které potřebujeme, budou vyžadovat politickou odvahu“, řekla Inger Andersenová, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí. „To je to, co bude potřeba. Schopnost dívat se za hranice současných zájmů.“

Zdroj: gizmodo.com