Černobyl se opět stává velkým rizikem. Lesní požáry uvolňují radioaktivitu do atmosféry

Mezinárodní organizace, která podporuje mírové využívání jaderné energie, je opět „vážně znepokojena“ vysokým rizikem úniku radioaktivity do ovzduší, píše server Live Science.

Během posledních dnů Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) aktivně pracovala na zajištění bezpečnosti a zabezpečení jaderných zařízení na Ukrajině, kdy velká jaderná zařízení pracují v zóně ozbrojeného konfliktu,“ uvedl Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE. „Zůstávám vážně znepokojen bezpečností a zabezpečením jaderných zařízení na Ukrajině,“ dodal.

Kromě bomb a raket, které by mohly ohrozit tato zařízení, jsou podle Grossiho velkým nebezpečím rozsáhlé požáry lesů, které vypukly v okolí Černobylu a hasiči se je v současné době marně snaží uhasit. Stromy kolem jaderné elektrárny v Černobylu totiž stále obsahují vysoké množství radioaktivity, kterou absorbovaly během jaderné katastrofy v roce 1986.

Od 25. února ruské síly okupují elektrárnu i okolní uzavřenou zónu a berou zaměstnance elektrárny jako rukojmí. „Rusko vystavilo celou oblast Černobylu vysokému riziku. Lesní požáry by uvolnily nebezpečnou radioaktivitu do atmosféry“ řekl už před časem o lesních ekosystémech vědec z Vermontské univerzity William Keeton.

Když se jaderný reaktor 26. dubna 1986 „roztavil“, vypustil radionuklidy na plochu asi 95 000 čtverečních kilometrů. Část této radioaktivity se v dešti spláchla na zem, jen aby byla pohlcena rostoucími stromy, které nyní uchovávají všechny tyto radionuklidy.

„Tyto lesy absorbovaly během katastrofy v roce 1986 obrovské množství radiace a stromy a půda stále obsahují významné záření – ve formě velkého množství radioaktivních prvků nazývaných radionuklidy,“ uvedl Keeton.

Les v okolí elektrárny je převážně jehličnatý, což jsou k požáru náchylné druhy stromů. Kvůli tomuto riziku spolupracovala americká Forest Service a ukrajinští experti na řízení rizika požáru. S ruskou okupací se tato kontrola stala minulostí.

Zdroj: Live Science