Černobyl bez radiace. Tato technologie má pomoci

Inovativní technologie umožnila snížit radiaci v ovzduší v Černobylu o 47 %. Tvůrci tohoto řešení odhadují, že dosažení bezpečné úrovně může nyní trvat 5 let namísto dříve předpokládaných 24 000 let.

Švýcarská společnost Exlterra, která se zabývá výrobou a komercializací udržitelných technologických řešení pro životní prostředí, navázala spolupráci se Státním specializovaným podnikem Ekocentrum (SSE Ecocentre), ukrajinským státním podnikem, který monitoruje úroveň radiace v uzavřené zóně Černobylu. Jak uvedla společnost Interesting Engineering, testy úspěšně snížily úroveň kontaminace půdy a ovzduší na ploše jednoho hektaru.

Slibné výsledky testů
V období od listopadu 2019 do září 2020 byla testována nová technologie nazvaná NSPS (Nucleus Separation Passive System), která je založena na využití částicové fyziky a konceptu jaderné energie bez použití chemických látek nebo materiálů škodlivých pro životní prostředí.

Měření ukázala, že kontaminace půdy se ve zkoumané oblasti snížila o 37 % a kontaminace ovzduší o 47 %. Podle odhadů dosáhne černobylská radiace bezpečné úrovně přirozenou cestou nejdříve za 24 000 let. Výsledky testů naznačují, že řešení společnosti Exlterry může tuto dobu zkrátit na přibližně 5 let.

Technologie NSPS využívá k rozkladu radioaktivních izotopů částice zvané pozitrony. Vše probíhá bezpečně v podzemí a radioaktivní prvky se neuvolňují do okolního světa. Při kontaktu pozitronu s radioaktivním izotopem dochází k anihilaci.

To, co se zdálo nemožné, se stalo skutečností. NSPS je inovace, která umožňuje přirozené urychlování pozitronů v pasivním systému k odstranění kontaminantů ze znečištěných oblastí. Využívá přirozeně se vyskytující obnovitelné zdroje energie, které výrazně urychlují přirozený proces rozkladu kontaminantů v půdě. Právě to činí toto řešení jedinečným, říká Andrew Niemczyk, generální ředitel společnosti Elxterra.
Frank Muller, generální ředitel společnosti Exlterra, uvedl, že doufá, že technologie jeho společnosti obnoví ochrannou zónu „na základní nebo přirozenou úroveň pět let po instalaci“. Systém NSPS by se mohl uplatnit i při odstraňování dalších typů kontaminantů půdy, jako jsou těžké kovy a perfluoroalkylové látky.

K černobylské havárii došlo v noci z 25. na 26. dubna 1986. V současné době žije v uzavřené zóně asi 200 lidí. V nedalekém městě Pripjať (asi 4 km od Černobylu), kde před katastrofou žilo asi 13,5 tisíce lidí, však dnes nikdo nežije.

Zdroj: interestingengineering.com, exlterra.com