Černá díra v centru naší galaxie stále bliká. Vědci nevědí proč

Černá díra s názvem Sagittarius A* v centru Mléčné dráhy skrývá více záhad, než jsme očekávali. Mezinárodní tým vědců totiž zjistil, že objekt vzplane velmi chaoticky, ale není zcela jasné, proč se tak děje, informuje portál sciencedaily.com.

Supermasivní černá díra Sagittarius A* je velmi silným zdrojem rádiového, rentgenového a gama záření. Tým pod vedením doktoranda Alexise Andrése analyzoval 15 let stará data z gama záblesků díry Sagittarius A*. Data byla získána pomocí observatoře NASA Neil Gehrels Swift.

Astronomové vědí o vzplanutích vycházejících z centra Mléčné dráhy již několik desetiletí. Sagittarius A* každý den vzplane a vyzařuje záblesky záření, které jsou desetkrát až stokrát jasnější, než běžné signály pozorované u černých děr. Nemají však žádný opakovatelný vzorec a zdají se být zcela náhodné. Právě této hádance chaotické povahy Sagittaria A* se Andrésův tým věnuje.

Aby tým našel klíč k hádance vzplanutí, hledal vzorce na základě 15 let dat. Analýza dat ukázala nárůst aktivity v letech 2006 až 2008. Poté byl Sagittarius A* čtyři roky mnohem méně aktivní, aby se po roce 2012 četnost erupcí opět zvýšila.

V příštích letech se tým pokusí vyloučit jednu pravděpodobnost, a to blokování gama záření oblaky plynu a prachu, které poletují mezi středem Mléčné dráhy a Zemí.

„Princip vzniku světlic neznáme. Dříve se předpokládalo, že více vzplanutí vzniká při průchodu plynných mračen nebo hvězd černou dírou, ale zatím pro to neexistují žádné důkazy. Nemůžeme také potvrdit hypotézu, že v tomto procesu hrají roli i magnetické vlastnosti okolního plynu.“ uvedl spoluautor výzkumu, doktor Jakob van den Eijnden z Oxfordské univerzity.

Proč černá díra Sagittarius A* tedy neustále bliká, zůstává prozatím záhadou.

Zdroj: sciencedaily.com