Celková hmotnost všeho, co lidé na Zemi postavili od roku 1900, je 1154 gigatun

Zajímalo vás někdy, jaká je celková hmotnost všech věcí, které byly na Zemi vytvořeny? Nová analýza pro vás má ta správná čísla.

Analýza společnosti Visual Capitalist změřila veškerou antropogenní hmotnost na Zemi, informoval portál indiatimes.com. Antropogenní hmotnost je „hmotnost obsažená v neživých pevných předmětech vytvořených lidmi, které nebyly zbourány nebo vyřazeny z provozu“.

V roce 2020 antropogenní hmotnost na Zemi poprvé překročila suchou hmotnost (bez vody a tekutin) všech organismů na Zemi – včetně lidí, zvířat, hub, rostlin a dokonce i mikroorganismů.

Podle hodnocení bylo od roku 1900 na Zemi vytvořeno přibližně 1 154 gigatun antropogenní hmoty.

To je v přímém protikladu k suché hmotnosti veškerého života na Zemi, nazývané „globální biomasa“, která činí asi 1 120 gigatun. Globální biomasa zahrnuje nejen člověka, ale také rostliny, zvířata, bakterie, houby, protisty, archea a viry.

Z čeho se tato hmota skládá?
Z živé biomasy tvoří lidská populace 0,01 %. Z 1 154 gigatun antropogenní hmoty připadá na beton 549 gigatun veškeré hmoty. Beton je ostatně po betonu druhou nejpoužívanější látkou na světě.

Na cihly připadlo 92 gigatun veškeré antropogenní hmoty. Více než 85 % veškeré výroby cihel se odehrává v Asii a ročně se vyrobí přibližně 1500 miliard cihel.

Od roku 1900 bylo vyrobeno 366 gigatun „kameniva“. Patří sem částicový materiál používaný ve stavebnictví, jako je hlína, písek a štěrk. Jedná se o nejvíce těžené materiály na světě.

Kromě toho bylo lidmi vyprodukováno 39 gigatun kovů, jako je železo, a dále 65 gigatun asfaltu, známého také jako asfalt. Ten se obvykle používá k vytváření silnic.

Na ostatní kategorie připadalo 23 gigatun veškeré antropogenní hmoty. Patří sem dřevo, sklo a plasty. Společnost Visual Capitalist navíc tvrdí, že plast (8 gigatun) nyní zdvojnásobil hmotnost celé živočišné říše na Zemi.

Co myslíte, potřebují lidé zpomalit, pokud jde o výrobu předmětů? Podělte se s námi o své hlavní názory.

Zdroj: indiatimes.com