Byly objeveny exoplanety, které nemají obdoby. Nemají žádné ekvivalenty ve Sluneční soustavě

Podle současných zjištění se počet exoplanet v naší galaxii pohybuje mezi 4,3 až 4,7 tisíci a velká část z nich je kamenná, píše portál eurekalert.org. Zdálo by se, že jejich složení by pro nás nemělo být záhadou, protože sami jsme obyvateli takové planety, ale podle nejnovějších výzkumů to není tak samozřejmé.

Siyi Xu, astronom z laboratoře NOIRLab, a geolog Keith Putirka z Kalifornské státní univerzity publikovali v časopise Nature studii o takzvaných „špinavých bílých trpaslících“. Tyto jasné objekty nadále vytvářejí gravitační pole dostatečně silné na to, aby se kolem nich nacházely zbytky bývalých exoplanet a planetek. Kontrola těchto „nečistot“ byla základem pro tým doktora Xu, který zkoumal 23 bílých trpaslíků vzdálených od Slunce maximálně 650 světelných let (asi 6,175 miliardy kilometrů).

Takto rozsáhlý výzkum byl umožněn díky použití spektrometru HIRES (High-Resolution Echelle Spectrometer) a Hubbleova vesmírného dalekohledu – tato zařízení umožnila detailní analýzu těchto pozůstatků, které kdysi obíhaly kolem tamních sluncí (bílí trpaslíci jsou hustá, zhroucená jádra normálních hvězd). Díky tomu vědci zjistili, že složení těchto hornin obsahuje překvapivé množství vápníku, hliníku, lithia nebo hořčíku, které se liší od složení Země (naše planeta má hodně křemíku). Navíc tyto prvky nepocházejí z kůry, ale z pláště, což znamená, že mluvíme o vnitřním složení bývalých exoplanet.

„Některé typy hornin, které jsme zjistili na základě analýzy dat o bílých trpaslících, mohly mít vliv na vývoj oceánů. To vše proto, že některé typy hornin se mohou tavit při mnohem nižších teplotách a vytvářet silnější kůru než minerály, které jsou součástí zemských hornin. Jiné horniny zase mohou být slabší, což by teoreticky usnadnilo vývoj deskové tektoniky na planetě.“ upřesňuje výzkumník Putirki.

Takto bohaté složení vedlo k nutnosti vymyslet pro pozorované horniny nové názvy, které jasně potvrdily, že pozorované zbytky kamenných exoplanet se výrazně liší od podobných (alespoň na první pohled) objektů ve Sluneční soustavě. Vědci zdůrazňují, že toto je teprve začátek studia kontaminovaných bílých trpaslíků a další analýzy hornin, které kolem nich obíhají, umožní přesněji určit, jak někdejší exoplanety vypadaly a z čeho se přesně skládaly.

Zdroj: eurekalert.org, Nature