Byla objevena galaxie z raného vesmíru. Je mladá a rotuje neskutečnou rychlostí

Astronomové učinili úžasný objev. Pomocí teleskopu ALMA se podařilo objevit pomalu rotující galaxii, která vznikla v raném vesmíru. Nejenže je mladá, ale je také mnohem pomalejší než ty novější, jak píše server The Astrophysical Journal Letters.

Dnešní galaxie rotují závratnou rychlostí. Například Mléčná dráha rotuje rychlostí 200 kilometrů za sekundu. Vědci v současné době nevědí, odkud tyto hodnoty pocházejí. Zajímavé je, že rychlost galaxií do značné míry závisí na době jejich vzniku. Ty novější jsou pomalejší.

Astronomové z tokijské univerzity Waseda použili teleskop ALMA umístěný v Chile k pozorování nově objevené galaxie MACS1149-JD1, jejíž vznik je datován do raného vesmíru. Světlo z ní prochází obrovskou mlhovinou a k jejímu spatření bylo třeba využít obrovské zvětšení dalekohledu a software. Nejdůležitější pro pozorování byl disk galaxie tvořený dvojnásobně ionizovaným kyslíkem.

Podle vědců je MACS1149-JD1 starý asi 500 milionů let, což z něj činí jeden z nejmladších objevených objektů. Pro srovnání – Mléčná dráha je stará asi 13,6 miliardy let. K tomu je třeba připočítat rychlost rotace galaxie, která je mnohem pomalejší, a to pouhých 50 kilometrů za sekundu, což je čtyřikrát méně než u nás. Její velikost také není příliš velká. Má průměr asi 3000 světelných let. Mléčná dráha má průměr 100-120 000 světelných let.

Závěr astronomů je stručný a jednoduchý. Mladé a malé galaxie rotují pomaleji než starší a velké galaxie. Podle studie je galaxie MACS1149-JD1 v rané fázi formování rotačního pohybu. Může trvat miliardy let, než nabere rychlost, během nichž poroste a bude shromažďovat další hmotu, která bude rotovat s ním.

Zdroj: iopscience.iop.org