Byl spatřen vzácný a bizarní mořský tvor s obrovskými chapadly. Vědci jsou unešení

Nové záběry ukazující obřího, podivně vyhlížejícího mořského tvora s chapadly, který se líně vznáší v hlubinách Tichého oceánu, přiměly vědce k otázce, zda to, co vidí, je nový druh, píše server Live Science.

Tým vědců spatřil podivné zvíře na palubě výzkumné lodi E/V Nautilus, kterou využívá nezisková organizace Ocean Exploration Trust provádějící hlubokomořský výzkum. Na nedávno zveřejněném videu (otevře se v nové záložce) vědci z expedice juchali a vzdychali, když se jim záběry bizarního tvora naskytly.

„Právě teď mi to vyrazilo dech,“ slyšíme jednoho z vědců na palubě, jak mimo kameru říká, zatímco dálkově řízené plavidlo (ROV) skenuje dno oceánu a přibližuje se k podivnému výjevu. „Nejsem na pokraji sil ani nic jiného,“ zavtipkoval další vědec.

O chvíli později vědci zahlédli poblíž dalšího z podivných tvorů, ačkoli se jim nepodařilo natočit video druhého jedince.

Tvor byl spatřen 7. července v hloubce 2 994 m pod hladinou poblíž dosud neprozkoumané podmořské hory severně od Johnstonova atolu, nezačleněného území USA a národní přírodní rezervace v Tichém oceánu západně od Havaje.

Vědci měli původně podezření, že zkřížili cestu Solumbellula onocephalus, známé také jako mořské pero Solumbellula, které patří do fylogeneze Cnidaria, kam patří medúzy, hydry a korály. Jediná známá pozorování mořských per však předtím proběhla v Atlantském a Indickém oceánu, takže je možné, že vědci narazili na nový druh.

Ale pro jistotu si vědci vyžádali informace od biologů na pobřeží, kteří jim pomohli potvrdit podezření, že se jedná o mořské pero, příbuzné korálům. Na základě impozantní velikosti zvířete vědci předpokládali, že je poměrně staré, nicméně konkrétní stáří nemůže uvést.