Budoucí umělá inteligence komunikuje se světem pomocí smyslů stejně jako lidé

Společnost Meta vyvíjí nový algorimus umělé inteligence zvaný Data2vec, který je schopen se učit a komunikovat se světem svými smysly obdobným způsobem jako člověk, uvedl server Newsweek.

„Výzkum Meta AI vytvořil systém, který se učí z řeči, zraku a textu, aniž by potřeboval označená tréninková data. Lidé vnímají svět kombinací zraku, zvuku a slov, přičemž systémy, jako je tento, by jednou mohly chápat svět stejně jako my,“ uvádí ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg. Dle něj by v budoucnu tato vyspělá umělá inteligence sloužila k efektivnější pomoci lidem při provádění běžných úkolů, jako je například vaření.

„To vše se nakonec zabuduje do brýlí rozšířené reality s asistentem s umělou inteligencí, takže by vám například mohl pomáhat s vařením večeře, všímat si, jestli vám chybí nějaká ingredience, vyzvat vás, abyste snížili teplotu, nebo provádět složitější úkoly,“ dodává Zuckerberg.

Ačkoli předchozí systémy umělé inteligence využívaly také samoučení, nebyly schopny se efektivně učit více než jeden typ informací – například systém, který je schopen efektivně dešifrovat text, nemusí být schopen interpretovat informace z obrázků.

„Doufáme, že algoritmy, jako je tento, povedou k výkonným multimodálním, samoučícím se modelům umělé inteligence, která bude schopna chápat fyzický a virtuální svět kolem nás s využitím všech smyslů současně, stejně jako je tomu u člověka,“ vysvětluje mluvčí.

Zatímco mnozí na Zuckerbergův záměr reagují s blahopřáním a sdíleli jeho nadšení z možných aplikací algoritmu Data2vec, jiní reagují vyjádřením obav, že by tento vývoj mohl vést k noční můře.

Nový vývoj společnosti Meta skutečně přibližuje umělou inteligenci k cíli napodobit učení a myšlení podobné lidskému. Algoritmus je však stále daleko od vytvoření autonomního systému, který by mohl představovat, pokud by nebyl kontrolován, jakoukoli reálnou hrozbu pro lidi.

Zdroj: newsweek.com