Brýle s rozšířenou realitou nahradí chytré telefony

„Za 10 až 15 let už nebudeme mít v kapse chytrý telefon, ale brýle s rozšířenou realitou, na jejichž čočkách budeme moci vizualizovat všechny informace.“ Řekl to Yann LeCun, hlavní vědecký pracovník pro umělou inteligenci v americké společnosti Meta, která ovládá Facebook a Instagram, Whatsapp a Messenger a brýle pro virtuální realitu Oculus VR, na setkání věnovaném využití umělé inteligence, píše server ANSA.

Pokud jde o dopad rozvoje umělé inteligence na společnost a ekonomiku, odborník na strojové učení, konvoluční neuronové sítě a počítačové vidění zdůraznil, že každá technologická revoluce mění společenskou rovnováhu, ale volba, která se stává politickou, spočívá v tom, aby se výhody dostaly ke všem a nebyly dostupné pouze malé skupině lidí. Vědec připomněl, že na světě je 800 milionů negramotných lidí a 300 milionů lidí se zrakovým postižením, a poznamenal, že závazkem těch, kteří se zabývají umělou inteligencí, je stále více rozvíjet přístupnost digitálního světa, aby se tato mezera překonala, například vytvářením popisů obrázků, které lze slyšet dotykem obrázku na obrazovce zařízení.

LeCun poukázal na to, že ekonomové předpovídají, že umělá inteligence se rozšíří od dopravy po bezpečnost, od medicíny po monitorování životního prostředí a energetiku, ale aby bylo vidět, jak se to projeví v rozhodujícím zvýšení produktivity, měřitelné jako bohatství vytvořené za hodinu práce, bude to trvat dalších deset let. Lidé budou buď bohatší, když budou pracovat stejný počet hodin, nebo zůstanou stejně bohatí, ale budou pracovat méně.

Zdroj: ANSA.it