Blýská se na horší časy? Notebooky budou dražší. Víme proč

Zdá se, že v Číně mají omezení související s obnovením Covid-19 vliv na výrobu komponentů nezbytných pro výrobce notebooků.

Nedávné články zveřejněné na tchajwanském portálu DigiTimes naznačují, že výrobci notebooků jsou znepokojeni situací čínských dodavatelů komponent a subdodavatelů. Důvodem je skutečnost, že na město Kunshan, kde mají své závody společnosti jako Compal, Pegatron a Wistron, byla uvalena omezení. Jedná se o takzvané ODM výrobce, kteří vyrábějí zařízení pro mnoho známých značek (buď vlastní návrhy, nebo návrhy objednané zákazníky).

Společnost Pegatron je například zodpovědná za výrobu herních notebooků řady Predator od společnosti Acer a společnost Wistron byla dříve výrobním zázemím společnosti Acer. Po Šanghaji, kde se koncem března potýkaly s problémy ve výrobě závody společností Quanta Computer a Inventec, se jedná o druhou výluku ve významném výrobním městě.

Čínská politika nulové tolerance vůči Covid-19 znamená, že pokud je v podniku zjištěn případ výskytu viru, musí být celý závod bez výjimky umístěn do karantény. V důsledku toho se zásoby komponentů v pověstných montážních pánvích v Čchung-čchingu a Čcheng-tu v západní Číně snižují. Mluvíme o deskách plošných spojů, kabeláži, mechanických součástech a dokonce i o skříních.

Výrobci desek s plošnými spoji tvrdí, že dodávky základních materiálů jsou mnohem méně předvídatelné a vzhledem k povaze některých chemikálií je nelze skladovat déle než několik dní. Například dvojice významných výrobců desek plošných spojů (Career Technology a Unimicron Technology) zastavila výrobu 21. dubna a doposud ji neobnovila.

Situace vypadá na první pohled hrozivě, ale je třeba poznamenat, že poptávka po noteboocích se propadla, takže by měl být dostatek komponent pro jiné typy konstrukcí. Problém není v grafických kartách, procesorech nebo operační paměti, protože výrobci notebooků je mohou bezpečně skladovat.

Zdroj: digitimes.com