Běžná přísada do cukru může být příčinou nárůstu jedné z nejagresivnějších superbakterií

Podle studie zmohla cukrová přísada používaná v několika potravinách přispět k rozšíření vážně nebezpečného superbakteriálního onemocnění, píše server Science Alert.

Na vině je cukr trehalóza, který se nachází v potravinách, jako jsou výživové tyčinky a žvýkačky. Pokud se tato zjištění potvrdí, bude to důrazné varování, že i zdánlivě neškodné přídatné látky mohou po dodání do potravin způsobit zdravotní problémy. V Česku se naštěstí trehalóza nepoužívá i když si můžete koupit potraviny z eshopů, které prodávají zahraniční produkty, například z Asie.

V tomto případě je trehalóza dávána do souvislosti s nárůstem dvou kmenů bakterie Clostridium difficile, která je schopna způsobit průjem, zánět tlustého střeva, selhání orgánů a dokonce i smrt. Rychlý nárůst výskytu bakterií rezistentních vůči antibiotikům se v posledních letech stal pro nemocnice velkým problémem a načasování se shoduje s příchodem trehalózy.

„V roce 2000 byla trehalóza ve Spojených státech schválena jako potravinářská přísada do řady potravin od sushi a zeleniny až po zmrzlinu,“ uvedl jeden z výzkumníků, Robert Britton z Baylorské lékařské fakulty v Texasu v roce 2018. Přibližně o tři roky později začalo přibývat hlášení o výskytu epidemií s těmito znaky. Mohou k tomu přispívat i jiné faktory, ale trehalóza je klíčovým spouštěčem.

Linie bakterie jsou RT027 a RT078. Když vědci analyzovali genomy těchto dvou kmenů, našli sekvence DNA, které jim umožňují velmi účinně se živit nízkými dávkami cukru trehalózy. Ve skutečnosti tyto konkrétní bakterie potřebují díky své genetické výbavě k životu asi 1000krát méně trehalózy než jiné druhy C. difficile.

Pokusy na myších

Aby vědci ověřili svá zjištění, prováděli pokusy s myšmi, kterým byl podáván kmen RT027. Ve skupině, která dostávala nízké dávky trehalózy, byla úmrtnost mnohem vyšší, nikoliv kvůli většímu množství bakterií, jak vědci zjistili, ale proto, že cukr jim umožnil produkovat více jedovatých toxinů.

Další testy na tekutinách ze tří lidských střev ukázaly, že kmen RT027 byl schopen růst i z malého množství trehalózy, zatímco jiné kmeny bakterií nikoli. Stále není jisté, že trehalóza přispěla k nárůstu výskytu C. difficile, ale výsledky studie a načasování jejího schválení jako přídatné látky jsou docela přesvědčivé. K potvrzení této souvislosti bude nyní zapotřebí dalšího výzkumu.

Zdroj: sciencealert.com