Babička, která přišla o zrak, dostala revoluční bionický čip, který jí umožňuje vidět

88letá babička, která přišla o zrak v levém oku, se stala první osobou ve Spojeném království, která dokáže rozpoznat signály v oku pomocí nového bionického čipu, psali na webu Belfast Telegraph.

Žena, která má sedm dětí a osm vnoučat, trpí geografickou atrofií, která způsobuje vznik slepé skvrny uprostřed oka. Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí více než pět milionů lidí na celém světě.

Osmdesátnice z Londýna dostala implantát v nemocnici Moorfields. Ve svém prohlášení uvedla, že doufá, že jí implantát umožní znovu dělat věci, které má ráda. „Ztráta zraku na levém oku mi bránila dělat věci, které mám ráda, jako je zahradničení, hraní kuželek a malování akvarelem,“ uvedla.

Implantát funguje tak, že se pod střed sítnice pacienta chirurgicky vloží mikročip o šířce 2 mm. Pacient pak nosí speciální brýle s videokamerou, která je propojena s malým počítačem připevněným k opasku. Čip snímá obraz poskytovaný brýlemi a následně jej přenáší do počítače, který pomocí algoritmů umělé inteligence zpracovává tyto informace a řídí zaostření brýlí.

Nakonec brýle promítnou tento obraz jako infračervený paprsek zpět skrze oko do čipu, který jej přemění na elektrický signál, jenž putuje zpět přes buňky sítnice do mozku. Mozek pak tento signál interpretuje jako přirozené vidění.

Zdroj: belfasttelegraph.co.uk