Až 10 000 raket z Pákistánu pro raketomet BM-21 Grad. Ukrajina bude mít plné sklady

Ukrajina nedávno obdržela mimo jiné 10 000 raket pro samohybné vícehlavňové raketomety BM-21 Grad z Pákistánu, jak uvádí server Defense Express. Tento typ kompletu, přestože první jednotky byly vyvinuty již v 60. letech 20. století, je stále velmi účinnou a zároveň nebezpečnou zbraní, která dokáže decimovat vojáky a srovnat se zemí ostřelované cíle.

BM-21 Grad je sovětský salvový raketomet ráže 122 mm. Je určený k provádění soustředěných paleb na větší prostory protivníka a ničení palebných prostředků a bojové techniky. Zkonstruovaný byl v 60. letech 20. století a na veřejnosti se poprvé objevil roku 1964. Jedná se o reaktivní systém pro odpálení 40 kusů raket ráže 122 mm, který je umístěn na podvozku automobilu Ural-375D (6×6), v pozdějších letech na podvozku automobilu Ural-4320. Odpal raket je možný jak z kabiny řidiče, tak z okopu, střelbu z tohoto zařízení je možno provést jednotlivě či v salvách.

Standardní verze jsou vybaveny tříštivou a tříštivou hlavicí (HE-FRAG), váží téměř 67 kg (hmotnost samotné hlavice je 18,5 kg) a mohou zasáhnout cíle na vzdálenost 20 km. BM-21 Grad lze samozřejmě kombinovat s modernější municí, která zvyšuje dosah systému na 30 nebo dokonce 40 km, jak uvádí server Military Today.

Tříčlenné posádce trvá tři minuty, než systém rozmístí a připraví k útoku, a pouhých 20 sekund, než vypálí 40 raket. Lze je také střílet jednotlivě nebo v malých dávkách v intervalech několika sekund.

Po odpálení raket BM-21 Grad by se měla vzdálit z místa útoku. Vozidlo nemá žádnou ochranu proti přímé palbě, nepřímé palbě ani proti NBC (biologickým, chemickým a jaderným) hrozbám. Na zpevněných cestách může tento téměř 14tunový systém jet maximální rychlostí 75 km/h a jeho odhadovaný dojezd je více než 500 km.

BM-21 Grad byl ze Sovětského svazu vyvážen do mnoha zemí světa, vznikaly různé obměny a varianty, raketomety se v různých verzích vyráběly i v zahraničí. Kromě toho vznikly v Československu, Polsku a Rumunsku verze, kdy odpalovací zařízení bylo umístěno na vozidla tamní produkce.

Zdroj: redakce, defense-ua.com, military-today.com