Automatizace ve střední a východní Evropě pracovní místa neruší, ale vytváří, zjistila studie

Traduje se, že robotizace způsobuje úbytek pracovních míst. Výzkumná studie německých a polských vědců ale zjistila, že nárůst automatizace v letech 2004-18 zvýšil zaměstnanost o jedno až dvě procenta. Studie potvrzuje, že roboti zaměstnanosti v Evropě neškodí, uvádí se na serveru emerging-europe.com.

„Obecné poselství, které z našeho výzkumu vyplývá, je, že zavádění robotů v Evropě nevedlo k nárůstu nezaměstnanosti,“ říká Myrielle Gonschor z RWI – Leibnizova institutu pro ekonomický výzkum v Německu. „Počet průmyslových robotů na 1 000 pracovníků je od roku 2000 do roku 2017 čtyřnásobný a ukazuje se, že roboti nám pracovní místa nekradou“, doplňuje Gonschor.

Zavedení robotů nevedlo k masivnímu úbytku pracovních míst, naopak snížilo riziko propouštění. Dokonce zvýšilo šance na získání nových pracovních míst, a to zejména v ekonomikách, kde jsou náklady na pracovní sílu nižší. Například v Polsku, Slovensku a Maďarsku. V západoevropských ekonomikách, kde jsou náklady na pracovní sílu vyšší, je výsledek neutrální. Nasazení robotů nevedlo k propouštění, ale neprojevilo se ani v tvorbě nových pracovních míst.

Ve většině evropských zemí, s výjimkou těch nejbohatších, zvýšila robotizace pravděpodobnost nalezení zaměstnání u pracovníků v rutinních profesích. Dalším překvapivým zjištěním je, že automatizace nepředstavuje větší hrozbu pro starší nebo mladší pracovníky, kteří jsou obvykle považováni za nejzranitelnější skupiny zaměstnanců.

„Naše zjištění ukazuje, že robotizace bude mít jiné dopady na situaci pracovníků v Německu a například v Maďarsku,“ říká Bachmann z Leibnizova institutu. „Nárůst automatizace pokračuje a země EU budou potřebovat odlišné přístupy k podpoře zaměstnanosti“, dodává. Zda se jednou robotizace a automatizace přece jen neprojeví na úbytku pracovních příležitostí, je zatím nejisté. Optimistické závěry nové studie ale mohou alespoň na nějaký čas vzít vítr z plachet kritikům světového technologického rozvoje.

Zdroj: emerging-europe.com