Auta na dálkové ovládání v životní velikosti? V Německu jezdí už v provozu

Německý automobilový startup Vay uvedl na evropské veřejné silnice první vozidla bez přítomnosti řidiče, která se spoléhají na teledriving neboli dálkové ovládání. Řidič je umístěn v tzv. řídicí stanici vzdálené několik kilometrů, jak popisuje server Carbuzz.

Poté, co společnost Vay získala v prosinci 2022 povolení k výjimce, mohla upustit od předchozího požadavku mít za volantem bezpečnostního řidiče jako pojistku pro případ, že by systém dálkového řízení selhal. Po třech letech testování teledrivingu v ulicích Hamburku a Berlína získala společnost Vay potvrzení od německé bezpečnostní agentury TUV SUD, která hodnotila systém teledrivingu společnosti Vay a jeho soulad s normami ISO 26262 a ISO/SAE 21434.

Tato technologie připravuje půdu nejen pro autonomní vozidla budoucnosti, ale také pro služby sdílené jízdy bez řidiče. Již dříve jsme diskutovali o tom, proč Američané nejsou připraveni na autonomní řízení a o různých úskalích, která s touto technologií přicházejí, takže by to možná mohlo být životaschopné krátkodobé řešení, než se počítačoví šprti vzpamatují.

Uživatelé služby Vay si mohou prostřednictvím mobilní aplikace objednat dopravu od dveří ke dveřím, přičemž elektromobil, jako je Kia Niro EV, se objeví až u vašich dveří. Zákazník pak nasedne na sedadlo řidiče a odjede, kam potřebuje, aniž by se musel starat o hledání parkovacího místa v cílové destinaci. Místo toho jednoduše dokončí svou cestu a řízení vozidla převezme řidič na stanici teledrive společnosti Vay v Hamburku.

Ve stanici teledrive sedí pilot na dálku za volantem a pedály výrobce podle standardů automobilového průmyslu a spoléhá se na kamery a mikrofony ve vozidle a jeho okolí, které mu poskytují potřebné audiovizuální informace pro řízení vozu. K dispozici má také přidané informace, jako jsou dopravní informace.

Jedná se o unikátní pojetí principu sdílené jízdy, jehož výhodou je, že nemusíte hledat nejbližší zaparkované auto, které je k dispozici, protože auto místo toho přijede k vám. Podle společnosti Vay může menší počet vozidel přepravit více lidí, což snižuje náklady na mobilitu a zvyšuje bezpečnost silničního provozu.

Vedení společnosti dokonce tvrdí, že tato technologie bude připravena k masovému zavedení spíše během několika měsíců než let. Než se taková technologie objeví v USA, bude to pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat, a to i kvůli legislativním překážkám, které by společnosti musely překonat.

Zdroj: carbuzz.com