Atronautům na ISS hrozí ve stávajících skafandrech utonutí. Kdo jim vyrobí lepší skafandry?

NASA uzavřela smlouvy v hodnotě až 3,5 miliardy USD (v přepočtu 80 miliard korun) do roku 2034 se společnostmi Axiom Space a Collins Aerospace, aby jí poskytly nové skafandry pro použití na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a na Měsíci.

Přestože společnost NASA od roku 2009 investovala 200 milionů dolarů (v přepočtu 4,5 miliardy korun) do výzkumu skafandrů, stále se u nich vyskytují problémy, pokud jde o práci mimo kosmickou loď. Obleky používané astronauty NASA na ISS pocházejí z 80. let 20. století a různé části se desetiletími používání natolik opotřebovaly, že stačí na stavbu 11 celých obleků místo původních 18. A pro stanici ISS jsou k dispozici pouze čtyři.

Podle webu NewAtlas je horší, že používané obleky jsou stále náchylnější k poruchám, protože chladicí systém prosakuje vodu do helmy tak často, že současná posádka nesmí vyjít ze stanice ven na měsíční půdu, s výjimkou nouzových případů, protože existuje reálné riziko utonutí astronauta.

Vzhledem k tomu, že NASA plánuje v příštích několika letech přítomnost astronautů na Měsíci a eventuální misi s posádkou na Mars, vývoj nových skafandrů je prioritou. Nejde jen o to, že jsou potřeba nové obleky, ale také obleky vhodné pro nové mise.

Skafandr je ve skutečnosti taková miniaturní kosmická loď, která obsahuje dokonce i pohonné systémy a jeho oblečení trvá tak dlouho a je tak těžké, jako hloubkové potápěčské zařízení se směsným plynem. Horší je, že ty vyrobené pro ISS jsou pro chůzi po Měsíci k ničemu, protože nemají ani pružné klouby potřebné k pohybu nohou.

Soukromé společnosti, které budou skafandry vyrábět, budou odpovědné za návrh, vývoj, kvalitu a certifikaci u výroby skafandrů a podpůrného vybavení, které budou použity na nízké oběžné dráze Země a pro mise Artemis na Měsíc. NASA poskytne technické a bezpečnostní normy a také výsledky desetiletí výzkumu vesmírné agentury v oblasti konstrukce skafandrů. První ukázka obleků bude na ISS a při přistání Artemis III na Měsíci.

Zdroj: newatlas.com, nasa.gov