Astronomové objevili masivní planetu obíhající kolem dvou nejžhavějších a nejhmotnějších hvězd

Astronomové pomocí přístrojů Evropské jižní observatoře (ESO) objevili a vyfotografovali planetu obíhající kolem dvojhvězdného systému s neobvykle velkou hmotností a vysokou teplotou, napsali na webu mpg.de.

Až dosud se zdálo, že existence planet v takovém sousedství je nemožná. S pomocí systému dalekohledů VLT (Very Large Telescope) na hoře Cerro Paranal v Chile se jim však podařilo takovou planetu najít. Planeta asi desetkrát hmotnější než Jupiter obíhá kolem hvězdného systému viditelného pouhým okem, b Centauri, vzdáleného od nás 325 světelných let.

„Objev planety obíhající kolem b Centauri zcela mění náš pohled na masivní hvězdy jako hostitele planetárních systémů,“ zdůrazňuje první autor článku publikovaného v časopise Nature, astronom ze Stockholmské univerzity Markus Janson. Binární systém b Centauri (nazývaný také HIP 71865), viditelný pouhým okem v souhvězdí Kentaura, je nejhmotnějším hvězdným systémem, kolem kterého byla nalezena planeta. Zdálo se, že jejich existence je za takových podmínek nemožná. Předchozí systém, který byl v tomto ohledu rekordmanem, byl pouze třikrát hmotnější než Slunce. Planeta je desetkrát hmotnější než Jupiter a obíhá v poloměru 100krát větším, než je průměrná vzdálenost mezi Jupiterem a Sluncem.

Nejhmotnější hvězdy jsou také nejžhavější. Systém HIP 71865 není v tomto ohledu výjimkou. Hlavní hvězda typu B je více než třikrát žhavější než Slunce. Tento typ hvězdy vyzařuje obrovské množství ultrafialového a rentgenového záření, jehož vliv na okolí by měl ztížit vznik planet. „Prostředí hvězd typu B je považováno za příliš nebezpečné na to, aby se v něm mohly zformovat velké planety,“ přiznává Janson. Nový objev však ukazuje, že to možné je.

„Planeta b Centauri se nachází v prostředí, které je zcela odlišné od toho, s nímž se setkáváme ve Sluneční soustavě,“ dodává spoluautorka článku Gayathri Viswanath, doktorandka na Stockholmské univerzitě. „V tomto nehostinném prostředí, kde čelíme silnému záření, je vše v gigantickém měřítku, hvězdy jsou větší, planety jsou větší a vzdálenosti jsou větší.“ Šanci na přežití jí pravděpodobně dávala skutečnost, že planeta obíhala po tak velké oběžné dráze.

Objev umožnil sofistikovaný přístroj SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) umístěný na dalekohledu VLT ESO v Chile. Sonda SPHERE již dříve úspěšně vyfotografovala několik planet obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce, včetně vůbec prvního snímku dvou planet kolem hvězdy podobné Slunci. SPHERE však nebyl prvním přístrojem, který tuto planetu vyfotografoval. Autoři článku prozkoumali archivní data o soustavě b Centauri a zjistili, že ji již před více než 20 lety vyfotografoval 3,6metrový dalekohled ESO, ale tehdy nebyla uznána jako planeta.

Zdroj: mpg.de