Astronomové objevili trpasličí hvězdy, které kolem sebe oběhnou za méně než den

Systém LP 413-53AB je vědcům znám již mnoho let. Celou tu dobu se však mylně domnívali, že jde o jedinou hvězdu. Nejnovější objev je podle vědců úžasný ze dvou důvodů.

Zjištění astrofyzika doktora Chih-Chun Hsu z Northwestern University byla publikována v časopise Astrophysical Journal Letters. Objev se týká dnes již proslulého systému LP 413-54AB, který byl dosud považován za samostatnou hvězdu. Na základě pozorování Hsu prokázal, že systém je ve skutečnosti tvořen dvěma ultrachladnými trpaslíky (s teplotou asi 2 500 °C), kterým trvá méně než jeden den, než kolem sebe oběhnou. To je jeden z rekordů, které systém překonal. Druhý se týká jejího stáří.

Rekordy lámou blízko sebe a jsou pro člověka neviditelné

Teplota trpaslíků budujících systém LP 413-53AB je přibližně 2 500 stupňů C, což znamená, že světlo, které vyzařují, je pro lidské oko neviditelné (infračervené). Astrofyzik ze Severozápadní univerzity se rozhodl systém prozkoumat pomocí algoritmu, který modeluje hvězdy podle toho, jaká spektra vyzařují. Díky němu se podařilo zjistit, že spektrální čáry v daném systému se pohybují v opačných směrech, aby se po čase rozdělily, jak píše server Space.

Měření spekter hvězd naznačila, že zkoumaný objekt jsou ve skutečnosti dvě různé hvězdy, které jsou k sobě extrémně blízko. To potvrdila pozorování na Keckově observatoři na Havaji, kde tým astrofyziků zaznamenal v období od března 2022 do ledna 2023 rychle následující změny.

„Byli jsme schopni sledovat, jak se situace ve vesmíru mění během několika minut,“ uvedl profesor Adam Burgasser, který se na studii podílel. „Většina binárních systémů má oběžnou dobu trvající roky, takže změny můžete pozorovat každých několik měsíců. Je úžasné vidět, jak se ve vesmíru něco děje v lidském časovém měřítku,“ dodal.

Systém překonal dva rekordy

Tito ultraabsorpční trpaslíci jsou sousedy našeho Slunce a má smysl začít studiem našich blízkých sousedů z hlediska obyvatelných míst. Trpaslíci vstupující do systému LP 413-53AB se nacházejí ve vzdálenosti rovnající se 1 % vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, takže plný oběh trvá v jejich případě pouhých 17 hodin. To je rekordní výsledek pro systémy tohoto druhu a vědci dodávají, že jde o nejtěsnější oběžnou dráhu, jaká kdy byla objevena v binárním systému.

Druhým rekordem, který soustava překonala, je její stáří. Tým doktora Hsu odhaduje, že LP 413-53AB vznikl až před několika miliardami let, což je mnohonásobně více než u dosud studovaných ultrachladných trpaslíků, jejichž stáří se odhaduje na zhruba 40 milionů let. Vědci prohlašují, že budou ve studiu trpaslíků pokračovat i v budoucnu s využitím techniky, která je přivedla k tomuto konkrétnímu objevu.

Zdroj: redakce, space.com, iopscience.iop.org