Astronauti sdíleli celému světu na Valentýna srdce z egyptské pouště

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ve výšce 400 kilometrů nad Zemí spatřili v egyptské poušti kvetoucí oázu ve tvaru srdce. Na Valentýna, 14. února, snímek ve tvaru srdce sdíleli jako speciální valentýnku věnovanou celé planetě, píše web NASA Earth Observatory.

Podle webu LiveScience, toto srdce pouště známé jako Fajjúmská oáza je ve skutečnosti širokou mokřadní pánví, která pokrývá přes 1 200 km čtvereční plochy. Podle společnosti NASA je oáza obydlená už asi 8 000 let a poskytuje zdroje nejenom lidem, kteří v okolí žijí, ale i mnoha druhům ptáků, ryb a také ohrožené gazele štíhlé.

Oáza napájená přírodním kanálem z nedaleké řeky Nilu, byla kdysi třpytivým jezerem jménem Lake Moeris. Když byly povodně Nilu příliš nízké, faraoni žijící asi před 4000 lety řešily nedostatek vody tím, že rozšířili kanál z řeky Nilu, aby se do oázy dostalo více vody. Byl to jeden z prvních národních hydrologických projektů na světě.

V dnešní době zbyla ze starověkého jezera mnohem menší část, jezero Quarun (je vidět na obrázku společnosti NASA). Díky hydrologickým pracím faraonů, zůstává dno původního starověkého jezera úrodnou oázou, která napájí mnoho vesnic, měst, farem a sadů.

Zásluhou starověkých vládců se můžeme i v naší době potěšit pohledem na oázu ve tvaru valentýnského srdce.

Zdroj: livescience.com, earthobservatory.nasa.gov