Astronaut otestoval, zda je jednodušší rozmotat sluchátka ve vesmíru nebo na Zemi

Pokud jste se ještě nevzdali drátových sluchátek, pravděpodobně dobře znáte frustrující rozplétání kabelu, který se záhadně zamotá, kdykoli je odložíte. Na webu Nerdshala psali o tom, jak tento proces funguje ve vesmíru.

Útěchou vám může být vědomí, že i astronauti musí čas od času řešit podobné triviální záležitosti, což dokazuje video, které tento týden zveřejnil obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Matthias Maurer. V příspěvku na Twitteru se Maurer zamýšlí nad tím, zda je snazší rozmotat sluchátka ve vesmíru nebo na Zemi. Ve výsledku pro něj tento úkol nebyl vůbec složitý a rozmotávání mu trvalo zhruba 20 vteřin.

Maurer se účastní probíhajícího experimentu Acoustic Diagnostics zaměřeného na studium vlivu mikrogravitace na náš sluch během dlouhodobého pobytu na palubě ISS. Studie by mohla poskytnout důležité informace pro plánování budoucích misí s posádkou na Měsíc a Mars.

Sluchátka, která vidíte ve videu, jsou vybavena senzory, které měří pohyb chloupků uvnitř ucha. Konkrétně sluchátka monitorují tzv. optoakustické emise. Ty jsou způsobeny pohybem chloupků ve vnitřním uchu v reakci na sluchovou stimulaci. Astronauti si nasadí sluchátka se speciální koncovkou do vnitřního ucha, která současně přehrává zvuk a měří reakce jejich uší.

Zdroj: nerdshala.com