Asteroid Bennu má neobvyklou strukturu. Při průzkumu se ukázalo, že se nejedná o pevnou skálu

Během průzkumu asteroidu Bennu v roce 2020 sondou NASA OSIRIS-REx se ukázalo, že objekt není tvořen pevnou horninou, ale volně nabaleným jemnějším kamenitým materiálem. To vrhá zcela nové světlo na nový typ asteroidů se strukturou trosek, v nichž dutiny mezi úlomky hornin mohou mít až dvojnásobný objem než samotný materiál trosek, jak píše server NASA.

Výsledky výzkumu asteroidu Bennu byly nedávno zveřejněny v časopise Science Advances. Vědci pod vedením doktora Kevina Walshe otevřeně prohlašují, že pro celý asteroid je charakteristický nízký stupeň kompaktnosti podpovrchové vrstvy.

Bennu je asteroid se strukturou podobnou suti. Jeho průměr je něco málo přes 500 metrů. Skládá se z volně spojených úlomků hornin a menších částic, které jsou drženy pohromadě gravitačními silami.

Asteroid Bennu je volnější, než se očekávalo

Cílem mise OSIRIS-REx je odebrat nejméně 60 gramů vzorků z povrchu asteroidu Bennu a v roce 2023 je dopravit zpět na Zemi. Právě při sběru vzorků si vědci všimli, jak je Bennu postaven. Při kontaktu vzorkovače s povrchem asteroidu došlo k narušení struktury povrchu. Některé z přemístěných úlomků horniny měly průměr 30 cm.

Snadnost, s jakou byly úlomky rozrušeny, a to s relativně malým úsilím, svědčí o tom, jak slabé kohezní síly drží pohromadě veškerý materiál, který tvoří povrchovou vrstvu asteroidu.

Na základě těchto pozorování přišli vědci s teorií, že průměrná velikost regolitu (povrchové, sypké vrstvy daného vesmírného tělesa, včetně Země) se zvětšuje nepřímo úměrně velikosti asteroidu. Podle nich větší úlomky hornin přitahují ty menší díky povrchové gravitaci.

Pozorování z povrchu asteroidu Bennu nejenže poskytují více informací o jeho struktuře, ale vrhají také zcela nové světlo na strukturu dalších podobných vesmírných objektů.

Zdroj: nasa.gov