Archeologové nalezli DNA neandrtálců v prastarých sedimentech

Analýza starověké DNA zachované v sedimentech je nově vznikající technologie umožňující odhalit minulou přítomnost lidí a jiných zvířat na archeologických lokalitách. O tom, jak se DNA uchovává v sedimentech, je však známo jen málo, píše web MPG.

Mezinárodní tým vědců z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku a dalších institucí v Německu, Austrálii, Portugalsku a Rusku nyní vnesl do této problematiky světlo tím, že izoloval DNA z pevných bloků neporušeného sedimentu, které jsou zalité v plastové pryskyřici. Studie odhalila, že DNA dávných lidí a zvířat se koncentruje zejména v mikroskopických částečkách kostí nebo výkalů. Mikroodběr vzorků z takových částic umožňuje získat značné množství DNA dávných lidí, například neandrtálců, a dalších druhů a propojit je s archeologickými a ekologickými záznamy v mikroskopickém měřítku.

Při zkoumání původu DNA v sedimentech se vědci Maxe Plancka spojili s mezinárodní skupinou geoarcheologů (archeologů, kteří používají geologické techniky k rekonstrukci vzniku sedimentů a lokalit) a zkoumali uchování DNA v sedimentech v mikroskopickém měřítku. Vědci úspěšně extrahovali DNA ze sbírky bloků sedimentů připravených již před 40 lety z lokalit v Africe, Asii, Evropě a Severní Americe.

Vědci použili bloky sedimentu z Denisovy jeskyně, lokality nacházející se v pohoří Altaj na jihu střední Sibiře, kde byla získána starověká DNA neandertálců, denisovanů (vyhynulí příslušníci homo sapiens, blízcí neandrtálcům) a moderních lidí.

Přístup popsaný ve studii umožňuje vysoce lokalizovaný odběr vzorků sedimentů v malém měřítku pro analýzy DNA a ukazuje, že starověká DNA (aDNA) není v sedimentech rozložena rovnoměrně.

Diyendo Massilani, hlavní autor studie, dokázal získat značné množství neandertálské DNA z pouhých několika miligramů sedimentu. Dokázal určit pohlaví jedinců, kteří po sobě zanechali DNA, a prokázal, že patřili k populaci příbuzné neandrtálci, jehož genom byl již dříve rekonstruován z úlomku kosti objeveného v jeskyni. „Neandertálská DNA v těchto malých vzorcích sedimentu s plastovou vrstvou byla mnohem koncentrovanější než ta, kterou obvykle nacházíme ve volném materiálu,“ říká. „Díky tomuto přístupu bude v budoucnu možné analyzovat DNA mnoha různých dávných lidských jedinců z pouhé malé kostky ztuhlého sedimentu. Je úsměvné, že je tomu tak pravděpodobně proto, že před desítkami tisíc let používali jeskyni jako toaletu.“

Zdroj: mpg.de