Americké námořnictvo vyslalo do Německa stíhačky pro „elektronický útok“. Jak fungují?

Spojené státy vyslaly do severní Evropy šest letounů pro „elektronický útok“ a po ruské invazi na Ukrajinu rozšířily své vojenské síly v regionu. Tyto stíhačky jsou určeny k překonání nepřátelské protivzdušné obrany ochromením radarových systémů, na nichž jsou často závislé, a poskytují tak přátelským letounům značnou bojovou výhodu.

Šest stíhacích letounů, EA-18G Growler, je vybaveno tak, aby dokázalo plnit různé úkoly. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho se však specializují především na takzvaný elektronický boj, což znamená rušení nepřátelských radarů záplavou radiofrekvenčních vln, které mají potlačit protivzdušnou obranu.

Americké námořnictvo v pondělí 28. března oznámilo, že Growlery dorazí v úterý 29. března na leteckou základnu Spangdahlem na severozápadě Německa spolu s 240 členy amerického leteckého personálu a údržbáři letadel.
Kirby novinářům řekl, že stíhačky nebudou plnit žádné konkrétní rušící mise, ale jsou nasazeny v rámci nedávného rozhodnutí ministerstva obrany posílit své síly v regionu.

„Nejsou nasazeny proto, aby byly použity proti ruským silám na Ukrajině,“ uvedl Kirby v prohlášení na webu Defense. „Jsou nasazovány zcela v souladu s naším úsilím posílit odstrašující a obranné schopnosti NATO na tomto východním křídle.“
O Growlery doplní stávající americké vojenské síly stíhaček, bojových vrtulníků a pěších praporů, které jsou od února rozmístěny v Německu, Polsku a Maďarsku. Mělo by se jednat o celkovou mobilizaci asi 11 800 vojáků.

V informačním listu námořnictva se uvádí, že letouny EA-18G jsou variantou stíhacích letounů F/A-18E/F „Super Hornet“; z letounů Super Hornet však byl vyjmut vnitřní 20mm kanon a nahrazen zařízením pro elektronický boj. Mají také devět vnějších zbraňových stanic, které mohou být vybaveny raketami nebo kapslemi s přídavným elektronickým rušícím zařízením.

Web Life Science zjistil, že systémy elektronického boje na Growlerech jsou navrženy tak, aby rušily radary protivzdušné obrany nepřítele. Zahlcují rádiové frekvence, které používají, šumem nebo falešnými informacemi.

Radary protivzdušné obrany vysílají každou sekundu tisíce rádiových pulzů, které se mohou odrážet od nepřátelských letadel; radarové informace pak mohou být použity k přesnému odpálení střel země-vzduch na vzdálenost stovek kilometrů. Střely však nemohou fungovat, pokud jsou radarové systémy protivzdušné obrany rušeny, narušeny nebo zničeny. Kromě rušení jsou systémy elektronického boje Growlerů schopny také identifikovat a zjistit směr nepřátelských radarů protivzdušné obrany a automaticky předat tyto informace přátelským bojujícím stranám.

Zdroj: Defense.gov, Live Science