Americké letectvo by mohlo od roku 2025 zásobovat své vojenské základny energií získanou z vesmíru

Americké letectvo v prosinci roku 2021 představilo klíčovou energetickou technologii, která by jednoho dne mohla poskytnout neomezenou energii americkým vojenským silám, a která má jasné uplatnění i v civilním sektoru, píše Popular Mechanics. Tato technologie by mohla zásobovat zelenou energií vojenské základny a v budoucnu možná i celá města.

Konkrétně Americké letectvo představilo novou takzvaně sendvičovou dlaždici, která přeměňuje sluneční energii získanou ve vesmíru na radiofrekvenční energii. Odtud mohou satelity vysílat radiofrekvenční energii zpět na zem, kde se přemění na elektřinu.

Pozemní zkouška, která se uskutečnila na letecké základně Kirtland v Albuquerque v Novém Mexiku, je první z několika klíčových demonstrací na podporu připravovaného družicového programu Arachne výzkumné laboratoře vzdušných sil. Start do vesmíru se očekává v roce 2025.

Solární energie je považována za jedno z možných řešení požadavků amerických ozbrojených sil na energii, zejména v konfliktních oblastech.

Dnešní operační základny jsou z velké části napájeny dieselovými generátory, a přestože jsou efektivní, konvoje s palivem musí naftu dovážet kamiony, které někdy projíždějí nebezpečným územím. Například během války v Iráku povstalci často útočili na palivové konvoje, takže pravidelné dodávky paliva byly nebezpečné a nepředvídatelné.

Zdroj: popularmechanics.com