Americké letadlo umí útočit na ponorky. Dokáže to až z výšky 10 kilometrů

Zbraň HAAWC (High Altitude Anti-Submarine Warfare Capability) se skládá z torpéda Mk 54 a přesného naváděcího systému a padáku, který umožňuje shození torpéda z hydroplánu Boeing P-8A Poseidon. Vyhlášení počáteční operační připravenosti znamená, že americké námořnictvo má k dispozici minimální počet torpéd a personál vyškolený k jejich používání, aby bylo schopno plnit počáteční bojové úkoly.

P-8A Poseidon je hlavní námořní hlídkový letoun amerického námořnictva. Používá se pro námořní hlídkování, detekci ponorek, pátrací a záchranné mise nebo průzkum. Doposud musel Poseidon pro útok na detekovanou ponorku snížit výšku letu na pouhých 30 metrů nad hladinou. Důvodem bylo to, že kdyby torpédo spadlo do vody z větší výšky, rozbilo by se při dopadu na kusy. Sestup z výšky několika tisíc metrů nad samotnými vlnami trval dlouho a byl velmi neekonomický kvůli vysoké spotřebě paliva, navíc umožňoval ponorce zjistit hluk běžících proudových motorů. Použití systému HAAWC tyto problémy řeší.

Systém HAAWC funguje tak, že je k torpédu připojen naváděcí a řídicí modul s GPS. Po vypuštění z letounu se křídla roztáhnou a torpédo pomocí satelitní navigace klouže do oblasti, kde by se měla nacházet detekovaná nepřátelská ponorka. Jakmile se torpédo dostane do blízkosti cíle, křídlový modul se odhodí a padák se vysune, aby se torpédo při vstupu do vody zpomalilo na bezpečnou rychlost. Jakmile je torpédo ve vodě, navede se k cíli pomocí vlastního sonaru.

Řídicí software je schopen rozpoznat a ignorovat falešné cíle a navádět a navádět na správný cíl. Torpédo je dlouhé 2,71 metru, má průměr 323 milimetrů a váží 276 kilogramů. Hmotnost výbušné nálože v bojové hlavici je 44 kilogramů. Navádění zajišťuje systém TG-6000 IMU s aktivním a pasivním režimem. Torpédo má maximální rychlost 40 uzlů (74 km/h) a dosah přibližně 10 kilometrů.

Zdroj: Inside Defence