Americká armáda nasazuje do výzbroje moderní vysoko létající balóny a vzducholodě

Balóny, které jsou vybavené nejmodernějšími technologiemi jednadvacátého století, létají ve stratosféře, kde je nepřítel jen těžko odhalí, napsal web The National Interest.

Balóny a vzducholodě byly v americké armádě poprvé masově využívané během americké občanské války v polovině 19. století, kdy zaměstnávaly skupinu prominentních „letců“. Jednotka používala speciálně vyrobené balóny plněné plynem k vzdušnému průzkumu.

Počátkem 20. století pokračovalo americké námořnictvo v experimentech s průzkumnými balóny lehčími než vzduch. Během druhé světové války pak byly vzducholodě námořnictva dokonce nasazené v operacích proti německým ponorkám ve Středomoří.

Nyní by americká armáda mohla znovu používat vysoko létající balóny, ale vybavené technologiemi 21. století. Systémy nazvané High-Altitude Extended-Range nebo HELEIOS mají elektronická zařízení podobná satelitům pro kybernetické a elektronické boje. Balóny by mohly létat nad nepřátelským územím, poskytovat data a zároveň potenciálně rušit komunikaci nepřítele.

„Balóny by se pohybovaly ve výšce přesahující 20 kilometrů, což znesnadňuje nepřátelským silám balón vůbec odhalit,“ vysvětlil plukovník Daniel Holland, armádní manažer pro elektronické války. „Záměrem je pokrýt hluboké oblasti nepřítele levnými senzory, které umožňují detailní snímání terénu,“ řekl Holland.

Nedávné testy s vysoko létajícími balóny zanechaly dojem i na šéfa armádního velitelství pro vesmírnou a protiraketovou obranu. „Je to prostě fenomenální, co jsme schopni udělat s výškovými balóny,“ řekl generálporučík Daniel Karbler. „Balóny jsou schopné sledovat cíle hluboko v zázemí protivníka a levně doplňují stávající vesmírné monitorovací systémy,“ dodal.

Technologicky dokonalé vojenské balóny či vzducholodě mohou zůstat ve vzduchu ve výšce okolo 18 až 30 kilometrů týdny až měsíce a lze je na dálku i řídit. Podobnou technologii pro civilní účely například použil i Google, aby pomohl Portoriku po hurikánu Maria a zajistil připojení k internetu. Technologie prostě za poslední desetiletí urazily dlouhou cestu.

Zdroj: The National Interest