Americká armáda má další problém. Už třetí test moderní hypersonické zbraně opět selhal

Američané opakovaně propagovali nové hypersonické zbraně jako klíčové pro budoucí válečné plány. Zejména v potenciálních konfliktech proti protivníkům jako je Čína a Rusko, napsal web The Drive

Americkému letectvu se již napotřetí nepodařilo provést úspěšný test hypersonické střely AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW). To jen prohlubuje frustraci v americké armádě ohledně pokroku v zavádění vlastních moderních hypersonických raket.

Rakety s označením hypersonické, jsou střely, které letí minimálně pětkrát rychleji než je rychlost zvuku.

Velitelství amerického letectva  tvrdí, že dosud neurčilo příčinu problému. Prototyp střely nikdy neopustil křídlo bombardéru B-52H, který jej nesl. Brigadní generál Heath Collins jen řekl, že odpálení rakety bylo kvůli neznámému problému přerušeno. „Střela se vrátí do továrny a okamžitě začne analýza všech dat. Budeme se snažit problém vyřešit co nejrychleji,“ vysvětlil.

Problémy s raketou se opět objevily zhruba pět měsíců po druhém také neúspěšném pokusu. Neúspěšně skončil i první test v letošním dubnu, kdy se také objevil „blíže nespecifikovaný problém“. Americkému letectvu se tak dosud nepodařilo prokázat bojeschopnost tohoto raketového systému.

Raketa má být z bombardéru nasměrována k cíli vysokou hypersonickou rychlostí klouzavým letem. Má mít také vysoký stupeň manévrovatelnosti, což jí umožní provádět nevyzpytatelné změny kurzu, které spolu s tím, jak rychle se pohybuje, znemožňují protivníkům, aby ji mohli zpozorovat a sledovat na radarech.

Třetí selhání programu ARRW v řadě je nepochybně znepokojivé. „Nejsem spokojen s tempem vývoje,“ řekl americký ministr letectva Frank Kendall o testování nových hypersonických zbraní. „Děláme určitý pokrok a přál bych si, aby to bylo lepší,“ uvedl.

Problémy při testování nových hypersonických systémů přesahují i ​​letectvo. V říjnu Pentagon oznámil neúspěch testu hypersonické střely z tichomořského kosmodromu Aljaška na ostrově Kodiak.

To vše přichází v době, když Čína a Rusko začaly vyrábět své vlastní hypersonické zbraně a pokračují ve vývoji dalších typů. Zejména Čína otřásla americkými kruhy národní bezpečnosti svým testováním orbitálního bombardovacího systému, který využívá hypersonickou raketu. Novou střelu také potvrdila Severní Korea.

„Za posledních pět let Spojené státy provedly devět testů hypersonických střel a za stejnou dobu jich Číňané provedli stovky,“ uvedl penzionovaný generál amerického letectva John Hyten, který byl místopředsedou Sboru náčelníků štábů. Dosavadní pokrok ve vývoji vlastních hypersonických zbraní je pro něho přinejlepším zklamáním.

Zdroj: The Drive