Amazon pomáhá vědcům zkoumat, jak ztlumit slunce

Výzkum ohledně odclonění části slunečního záření je jedním z velmi nepříjemných témat. Studie, které byly provedeny, naznačují, že by to mohlo představovat nebezpečí, včetně úhynu plodin, a že je v podstatě nemožné jej zastavit, jakmile se program stmívání Slunce jednou spustí. Současný nezamýšlený experiment zatěžování atmosféry skleníkovými plyny je však sám o sobě rizikem, které je s každým dalším rokem, kdy se světu nedaří omezit využívání fosilních paliv, stále hrozivější. Další výzkum stmívání Slunce jako poslední možnosti, jak snížit oteplování, by mohl mít zásadní význam, uvádí server Gizmodo.com.

Počítačové procesory v rámci služby Amazon Web Services nedávno spustily třicet simulací toho, jak by Země mohla vypadat v polovině tohoto století. Klimatické modely obvykle běží na superpočítačích, tento pokus na serverech Amazonu však představuje jeden z prvních pokusů o modelování v cloudu a mohl by způsobit revoluci v modelování. Nákup času v cloudu je výrazně levnější (i když stále ne bezvýznamně dražší) než stavba a provoz superpočítače. To samo o sobě jej činí jedinečným, ale stejně tak i některé virtuální světy, které vědci vytvořili.

Kdybyste žili v některém z 30 světů vytvořených vědci z Národního centra pro výzkum atmosféry, četli byste zprávy o stále vyšším obsahu oxidu uhličitého. Řada nejteplejších let v historii na konci roku 2010 by se v polovině století stala průměrnými roky. Mořský led by klesl na rekordně nízkou úroveň a některá léta by mohl dokonce zcela zmizet.

Na několika místech světa by však něco mírně nesedělo. Teplota je nižší, mořský led je zde déle. Obloha by mohla být mírně fóliová, jako by někdo rozmazal bílou barvu do normálně ostré modři, jen aby západy slunce explodovaly v neobyčejných barvách. Tento svět je světem, kde se lidé rozhodli ztlumit Slunce – jen trochu – a umožnit tak, aby na zemský povrch dopadalo méně energie, aby jí tu bylo méně a aby ji zachytily rostoucí emise uhlíku.

Tento projekt, který je rovněž realizován ve spolupráci s neziskovou organizací SilverLining, jež se zabývá studiem toho, co vědci obecně nazývají řízením slunečního záření, by mohl nabídnout novou cestu pro modelování klimatu. Provádění výpočtů v cloudu by mohlo otevřít dveře k lepšímu zpřístupnění modelů vědcům, tvůrcům politik i občanům.

Klimatické modely jsou obvykle provozovány na specializovaných superpočítačích. Tyto počítače propojují desítky tisíc procesorových jader, která mohou zpracovávat vrstvu za vrstvou složitých rovnic a řešit libovolné problémy, včetně budoucnosti planety.

To, co NCAR a SilverLining dělají se společností Amazon, je však něco úplně jiného. Místo toho, aby se spoléhaly na vyhrazené procesory na jednom místě, spoléhají se na cloudovou výpočetní architekturu společnosti Amazon, která zpracovává tytéž výpočty. To otevírá dveře k řadě výhod. Výzkumníci nastínili, jak by cloud computing mohl umožnit ukládání většího množství datových souborů a jejich integraci do modelů a poskytnout vědcům podrobnější kontrolu nad tím, kolik výpočetního výkonu potřebují. Nastavení superpočítače pro spuštění modelu je časově náročný proces. Cloud computing by mohl snížit počet úprav potřebných ke spuštění různých modelů a studiu různých proměnných – a umožnit vědcům a organizacím provozujícím superpočítače věnovat více času výzkumu a méně nastavení.

Víme, že odclonění části slunečního světla ochladí planetu, protože sopečné erupce poskytly řadu reálných příkladů. Ty však trvají jen několik let, než se jejich účinek rozptýlí. Trvalý, desítky let trvající program napodobování sopečné zimy vháněním malých reflexních částic do stratosféry prostřednictvím letadel nebo dokonce výškových balónů však zahrnuje více neznámých. Existuje však riziko, že nevíme, co by se stalo v modelovém světě, kde by se sluneční světlo ztlumilo. Demokratizace přístupu k datům má skutečnou hodnotu. Zahrnutí scénáře na serverech Amazonu však také otevírá dveře některým znepokojivým otázkám. Techniky, které snižují množství slunečního světla dopadajícího na zemský povrch, jsou relativně levné, když jste nejbohatší člověk na světě.

Provozování klimatických modelů, ať už na mracích, nebo jinak, by mohlo vědcům pomoci lépe pochopit, jaká by byla budoucnost se zásahy do klimatu, a poskytnout tvůrcům politik více podkladů pro kvalifikované rozhodnutí. (Ať už to stojí, co to stojí, výzkum zatím neprokázal, že by blokování části slunečního světla bylo zrovna výhodné.) A umístění modelování do cloudu by mohlo otevřít dveře více lidem, aby se podívali na to, co data ukazují – a dokonce by to mohlo vést k novým otázkám, které by tradiční bariéra vstupu do modelování nechala nezodpovězené. Jesse Reynolds, odborník na geoinženýrství, který vede společnost Divided Sky Research and Consulting, v e-mailu uvedl, že tato snaha je z těchto důvodů „chvályhodná“.

Zdroj: Gizmodo