Zbavte své stěny plísní

Malování i s moderními barvami a pomůckami stále patří mezi nepříliš oblíbené domácí práce. Proto si mnoho domácností k tomuto účelu najímá profesionály. Ti však stojí nemalé peníze, a pokud nemáte na rozdávání, bude pro vás asi lepší vyhradit si jeden volný víkend a vymalovat si sami.

Svépomocí dnes můžete dokonce zničit i případné plísně, které se na stěnách rády usazují. Jen je potřeba mít to správné vybavení.

Proč jsou plísně potenciálně nebezpečné?

Plísně jsou nejen v českých domácnostech poměrně časté a usazují se běžně i na zdech. Hlavně v místnostech, kde se udržuje hodně vlhka, tedy primárně v koupelnách a kuchyních, je jejich přítomnost docela častá.

Plísně mohou mít více podob, ale vždy byste měli udělat maximum pro jejich odstranění. Nejenže takové skvrny nevypadají příliš dobře, avšak mohou být i nebezpečné. V takovýchto místech se totiž generují spory, jež jsou krom jiného schopny poletovat po místnosti. Okem je běžně nezaznamenáte, takže jejich vdechnutí je snadné.

Jednorázově se vám samozřejmě nic nestane, ale dlouhodobá inhalace takovýchto spor může způsobovat různé zdravotní problémy, hlavně tedy respiračního charakteru. Tyto problémy mají hlavně alergici.

Plíseň musí pryč

Je tedy jasné, že odstranění plísní ze zdí by měla být vaše priorita. Ideální je samozřejmě k tomuto účelu použít nejprve škrabku. Dolů musí nejen malba z postiženého místa, ale seškrábat byste měli kompletně všechny stěny v pokoji. Během práce mějte nasazený respirátor, případně si alespoň uvažte šátek přes ústa.

Až bude starý nátěr pryč, k natření zdí použijte některý z protiplísňových sanačních nátěrů, což by mělo nevítané návštěvníky definitivně zlikvidovat. Nechte nátěr působit zhruba den a následně natřete místnost barvou proti plísni. Ta zabrání možnému množení zárodků, které by mohly hypoteticky přežít sanační nátěr.

Abyste zabránili možnému návratu plísní, doporučuje se použít také termoizolační barva, která eliminuje tepelné mosty a tím i usazování vlhkosti ve stěnách.