Milujete vědu jako my?

Věda jde stále kupředu a díky ní máme k dispozici výsledky objevů v elektronice, přesné přístroje, vesmírná plavidla, superrychlá auta, teleskopy, které mapují historii vesmíru, nebo třeba urychlovače částic.

Věda během posledních 70 let stále zrychluje a výsledky začínají být pro člověka z minulého století až skoro neuvěřitelné. Nás zaujal obor medicíny a lékařství, kde se za posledních několik desítek let udělal opravdu obrovský pokrok. Díky němu využíváme nejnovější terapeutické přístroje, robotiku, dokonalé chirurgické nástroje, moderní lékařské postupy, laser a stále nová úžasně účinná léčiva nebo nástroje prevence. Která nás fascinují nejvíce?

Antibiotika

Ta považujeme za jeden z průlomových objevů medicínského oboru. Antibiotiky jsou označeny medikamenty, které mají schopnost buď usmrtit bakterie, nebo alespoň zmrazit jejich rozmnožovací schopnosti. Díky tomu dokážeme zastavit některé smrtelné nemoci, které ohrožují jak člověka, tak i zvířata. Antibiotika nepatří mezi volně prodejná léčiva, vždy je třeba, aby je předepsal lékař. Bohužel v poslední době se bakterie vůči tomu to druhu léčiva stávají čím dál odolnější . Snad se vědcům podaří vyvinout jejich nástupce.

Klonování

Klonovat se dají celkem jednoduše některé druhy rostlin (vegetativní množení), o něco obtížněji se klonují živočichové. Klonování znamená vytvoření identického dvojníka z původního zdroje. Klonování ve zdravotnictví nabízí do budoucna možnost výroby náhradních orgánů, nebo tkání. Kdo si vzpomene na první identické klonované zvíře, které se podařilo vědcům stvořit, možná nebude věřit, jak dávno se tento fenomenální počin podařil… psal se rok 1996!

Kmenové buňky

Objev těchto buněk znamenal a hlavně bude znamenat v budoucnosti průlom pro léčbu některých nemocí. Přesto, že je tento obor poměrně mladý, již za ním začínají být vidět fascinující výsledky. Kmenové buňky se získávají z pupečníkové krve okamžitě po porodu. Dají se získat i ze zdravé placenty. Kmenové buňky se úspěšně využívají například na:

  • léčbu leukémie
  • léčbu některých druhů rakoviny
  • laboratorně se testují na kultivaci nervové nebo svalové tkáně
  • provádějí se i pokusy na obnovu mozkové tkáně po úrazech
  • regeneraci kostní dřeně.

V estetické medicíně se výtažků z kmenových buněk využívá pro obnovení růstu vlasových folikul a také pro zamezení vypadávání slabých vlasů. Tyto výtažky mají neuvěřitelnou schopnost omladit pleť a vyhladit i hlubší vrásky pomocí vzniku nových kožních buněk v místě aplikace.

Vakcíny

Vakcinace má svoji dávnou historii a prvopočátky již v 10. století našeho letopočtu v Asii. Tam se pokoušeli najít řešení pro předcházení velmi vážné nemoci – pravým neštovicím. Ty se nakonec koncem minulého tisíciletí podařilo definitivně sprovodit ze světa. Vakcinace funguje na principu imunizace organismu malým množstvím viru nebo jeho oslabenou či neživou verzí. Díky tomu si organismus vytváří protilátky a příště je při setkání s virem odolný a nepodlehne jeho útoku. Vakcinace proti konkrétním nemocem je především ve vyspělých státech povinná. Nejsledovanějším je samozřejmě v současné době očkování proti virovému onemocnění Covid 19.

Kontaktní čočky

Nejedna se sice o způsob léčby smrtelné nemoci, my však kontaktní čočky milujeme a považujeme je za úžasný způsob, jakým se dá na chvíli ulevit lidem s vadou zraku. Na sport a například tanec se prostě brýle moc nehodí. Kontaktní čočky vynalezl geniální český vynálezce Otto Wichterle. Nejvíce nás fascinují kontaktní čočky, se kterými můžete i spát. Pozor, jejich trvanlivost však není nekonečná a oči je třeba nechat od čoček také odpočinout.

Které léčebné metody, moderní postupy a medikace fascinují vás? Obdivujete jako my vědecký výzkum a jeho výsledky? Napište nám, který objev z oblasti lékařské vědy vás zaujal ze všech nejvíce.