Fúzní biopsie prostaty

Prostata je výhradně mužská záležitost. Jedná se totiž o malou žlázu ve tvaru vlašského ořechu, jejímž účelem je produkovat semennou tekutinu, která vyživuje a přenáší spermie. V pánské populaci je rakovina prostaty jedním z nejčastějších typů rakoviny. V následujících řádcích se zaměříme na to, jak probíhá perineální fúzní biopsie prostaty.

Pokud je rakovina prostaty zavčasu odhalena, je vysoká šance na úspěšné vyléčení, a proto je velice důležitá prevence (pravidelné prohlídky a kontroly).

Příznaky

Rakovina prostaty nemusí v raných stádiích vyvolávat žádné symptomy. V pokročilejším stádiu se však mohou objevit:

  • potíže s močením,
  • slabý proud moči,
  • krev v moči,
  • krev ve spermatu,
  • bolest kostí,
  • hubnutí,
  • erektilní dysfunkce.

Příčiny

Prozatím ještě není úplně jasné, co způsobuje rakovinu prostaty. Lékaři však zjistili, že rakovina začíná, jakmile nastanou změny v DNA buněk prostaty. DNA buňka obsahuje instrukce, které buňce říkají, co má dělat. V okamžiku, kdy dojde ke změnám, buňka dostává příkazy, aby rostla a dělila se rychleji než normálně. Hromadící se abnormální buňky pak vytvářejí nádor, jež může růst, a ještě napadat i okolní tkáně. Časem se mohou některé abnormální buňky oddělit a rozšířit (respektive metastázovat) do dalších částí těla.

Diagnostika

Bohužel, rakovina prostaty jednou z nejčastějších forem rakoviny, na kterou muži umírají, protože bývá diagnostikovaná pozdě.

Pro zjištění přítomnosti rakoviny se používá perineální fúzní biopsie prostaty, která kombinuje zobrazování magnetickou resonancí (MRI) s ultrazvukem. Ve výsledku se jedná o vysoce účinnou metodu cílené biopsie prostaty. Doporučovaná je zejména u pacientů s trvale zvýšenou, případně stoupající hladinou PSA.

V první řadě je důležitá konzultace s odborníkem, který vám prozradí i rizika a přínosy screeningu rakoviny prostaty. Screeningové vyšetření může zahrnovat i krevní test PSA (prostatický specifický antigen) a DRE (digitální rektální vyšetření). Pokud jsou výsledky testů PSA a DRE abnormální, přistupuje lékař k provedení transrektální biopsie pod ultrazvukovou kontrolou. V případě negativní biopsie je pacient sledován a pravidelně podstupuje testy PSA. V opačné situaci, respektive i když je pozitivní DRE a negativní transrektální biopsie, přichází v úvahu právě moderní perineální fúzní biopsie prostaty.

Jak to funguje?

Pacient nejprve podstoupí vyšetření prostaty magnetickou rezonancí, aby se identifikovala případná podezřelá ložiska. Poté ho ještě čeká biopsie prostaty pod ultrazvukovou kontrolou. Během biopsie jsou snímky z magnetické rezonance v reálném čase spojovány se snímky z ultrazvuku, a tím je tato simultánní kombinace snímků přesnější. Lékař lépe vyhodnotí sporné oblasti.

Lékař snadno odliší podezřelé buňky od zdravé tkáně prostaty. Po provedení biopsie si může prohlédnout snímky jak ve 2D, tak i ve 3D zobrazení.

Výhody

Perineální fúzní biopsie prostaty má spoustu předností oproti jiným metodám. Do výhod jednoznačně spadají:

  • přesnější identifikace podezřelých oblastí v prostatě, které vyžadují další zhodnocení,
  • snížení množství potřebných vzorků tkáně,
  • menší bolestivost a nižší riziko infekce či krvácení,
  • rychlejší rekonvalescence po biopsii.

Metoda se doporučuje pacientům, kteří mají:

  • hladinu prostatického specifického antigenu (PSA) vyšší než hodnotu čtyři,
  • předchozí transrektální biopsii pod ultrazvukovou kontrolou negativní, ovšem stále se zvyšuje hladina PSA,
  • pozitivní digitální rektální vyšetření (DRE) a negativní transrektální biopsii pod ultrazvukovou kontrolou.

Po vyšetření se doporučuje klidový režim po dobu dvou až tří dnů. Vyhněte se po dobu těchto dnů i pohlavnímu styku, horkým koupelím ve vaně a zvedání těžkých břemen.

Informace pro tento článek poskytla klinika https://www.uroklinikum.cz.